Η ολική έκλειψη της σελήνης («Ματωμένο φεγγάρι») χθες στην Αμφιλοχία
«Αν και τα σύννεφα έπαιζαν μαζί μας, καταγράψαμε το φαινόμενο σε ένα μαγευτικό περιβάλλον με πλήθος κόσμου στο λιμάνι της Αμφιλοχίας … Although the clouds were playing with us, we recorded the phenomenon in a magical environment with crowds at the port of Amfilochia … με τα μέλη της Αστρονομικής και Αστροφυσικής Εταιρείας Δυτικής Ελλάδας: George Ntekas, Αλεξάνδρα Κατσιάδα, Gianna Kalimeri, Sotiris Karanikas … with the members of the Astronomical and Astrophysical Society of Western Greece: George Ntekas Alexandra Katsiada Gianna Kalimeri Sotiris Karanikas».
Από το fb του πολυτάλαντου φίλου Κώστα Μπακολίτσα, ο οποίος είναι και Αντιπρόεδρος της Αστρονομικής και Αστροφυσικής Εταιρείας Δυτικής Ελλάδας.
Η Εταιρεία, μετά την επιτυχή διοργάνωση της 12ης Πανελλήνιας Εξόρμησης Ερασιτεχνών Αστρονόμων 2018 (Π.Ε.Ε.Α.), που έγινε στις 13, 14 και 15 Ιουλίου 2018 στο Δρυμώνα Θέρμου Τριχωνίδας, διοργανώνει την Τετάρτη 8 Αυγούστου 2018 και ώρα 6 μμ, στο Αργυρό Πηγάδι του Δήμου Θέρμου και στο χώρο του Κέντρου Περιβαλλοντικής Ευαισθητοποίησης και Ανάδειξης της Πολιτιστικής Κληρονομιάς Ορεινών Χωριών, σε συνεργασία με τον Όμιλο Φίλων Αστρονομίας του Συνδέσμου Αργυροπηγαδιτών, ένα «κλειστό» Εισαγωγικό Σεμινάριο στην Αστρονομία με εισηγητές τον ίδιο και τον Γιώργο Ντέκα, Γραμματέα της Εταιρείας.
Θα ακολουθήσει Αστροβραδιά με το τηλεσκόπιο του Ομίλου Φίλων Αστρονομίας του Συνδέσμου Αργυροπηγαδιτών και «Ουρανογραφία».