Το «πάλεψε» στην Κωνσταντινούπολη απέναντι στη Galatasaray η Νίκη | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News
Published On: Τε, Οκτ 24th, 2018

Το «πάλεψε» στην Κωνσταντινούπολη απέναντι στη Galatasaray η Νίκη

Γαλατάσαραϊ – Νίκη Λευκάδας 81-61

galataniki
Η Νίκη Λευκάδας «πάλεψε» απέναντι στη Γαλατάσαραϊ στην Πόλη για σχεδόν 30΄, αλλά «λύγισε» στο φινάλε και ηττήθηκε στην πρεμιέρα της στους ομίλους του Eurocup (81-61).

Με ήττα ξεκίνησε την πορεία της στους ομίλους του Eurocup η Νίκη Λευκάδας, παρά τις… υψηλές πτήσεις της Τζέινς Τζόνσον – Ουόκερ (25π., 11ρ.). Η «Γαλατά» ήταν πιο εύστοχη, έκανε λιγότερα λάθη και έφτασε στη νίκη με πρώτες σκόρερ τις Βικτόρια Μακαουλάι – Μοράια Τζέφερσον (21π. η κάθε μία).

Η τοπική ομάδα της Λευκάδας μπήκε καλά στο παιχνίδι και ήταν ανταγωνιστική (21-18 στο 10΄), αλλά στη δεύτερη περίοδο η «τσιμ μπομ» βελτιώθηκε και πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ στο +8 (38-30). Στο πρώτο ημίχρονο οι παίκτριες του Νίκου Δουβίτσα είχαν 1/7 τρίποντα και τριπλάσια λάθη από τις αντιπάλους τους (3-9λ.). Πρώτη σκόρερ της Νίκης Λευκάδας σε εκείνο το σημείο ήταν η Τζόνσον – Ουόκερ με 9 πόντους.

Στην επανάληψη με πρωταγωνίστρια την Ουΐτνι Νάιτ οι φιλοξενούμενες έφτασαν στην ολική ανατροπή του σκηνικού (44-45 στο 25΄). Όμως, η «Γαλατά» ήταν ψύχραιμη, πήρε σκορ από τη γραμμή των βολών και «απάντησε» με ένα δικό της… ξέσπασμα για το 59-50 του 30΄. Στην τελευταία περίοδο η ομάδα της Λευκάδας δεν μπόρεσε να επιστρέψει ξανά στο παιχνίδι, έφτασε τα 22 λάθη και τελικά γνώρισε την ήττα από τη Γαλατάσαραϊ με σκορ 81-61.

Τα Δεκάλεπτα: 21-18, 38-30, 59-50, 81-61.

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ (Γκιουβέν-Γιλμάζ): Σαχίν 3 (1), Ονάρ 6, Ατάς 10 (1), Αλμπέν 7 (1), Γκοκντεμίρ 2, Αμπντί 4, Γκιουτσλού 5, Γκριγκαλαουσκίτε 2, Μακόλεϊ 21 (1τρ., 12ρ.), Γιλμάζ, Τζέφερσον 21 (1τρ., 7κλεψ.)

ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Δουβίτσας-Ζαβιτσάνος): Κ. Τσινέκε 5 (1), Ελ. Τσινέκε 4 (6ασ.), Σύρρα, Παπαμιχαήλ 5, Τζόνσον-Γουόκερ 25 (11ρ.), Μπαλτά 7 (1), Νάιτ 13 (1), Στιεπάνοβιτς 2

Δηλώσεις

Νίκος Δουβίτσας: Πλασματικό το σκορ. «Η ομάδα μας σήμερα έπαιξε ένα πολύ καλό παιχνίδι και το σκορ είναι πλασματικό. Τα κορίτσια για 35 λεπτά ήταν πολύ ανταγωνιστικές και εφάρμοσαν ότι είχαμε σχεδιάσει απόλυτα σωστά. Έχουμε πολύ δύσκολο δρόμο μπροστά μας και πιστεύω πως με τέτοιες εμφανίσεις θα έρθει και κάποια νίκη στον όμιλο που αυτός είναι και ο στόχος μας».

Μπαλτά: Θα βελτιωθούμε ακόμη περισσότερο. «Παίξαμε πολύ καλά για σχεδόν 35 λεπτά και το τελικό σκορ μας στεναχωρεί. Είχαμε απέναντι μας μια πολύ υψηλού επιπέδου και έμπειρη ομάδα, την περσινή νικήτρια της διοργάνωσης, ενώ για εμάς ήταν το πρώτο ματς στην φάση των ομίλων. Πιστεύω ότι στη συνέχεια θα βελτιωθούμε ακόμη περισσότερο και θα είμαστε καλύτερες».