ΚΕΕΛΠΝΟ: Πάνω από 300 κρούσματα γαστρεντερίτιδας στην Καστοριά
Αυξημένη προσέλευση κρουσμάτων γαστρεντερίτιδας σημειώθηκε στο Κέντρο Υγείας του Άργους Ορεστικού και στο Γενικό Νοσοκομείο Καστοριάς από το Σάββατο έως σήμερα Δευτέρα καθώς έχουν καταγραφεί 300 κρούσματα.
Όπως αναφέρει το ΚΕΕΛΠΝΟ (Κέντρο Ελέγχου και Πρόληψης Νοσημάτων), η κλινική εικόνα των ασθενών χαρακτηρίζεται από εμετούς, διάρροιες και κοιλιακό άλγος, ενώ ο εργαστηριακός έλεγχος για Salmonella spp. και Shigella spp. ήταν αρνητικός.
Τώρα αναμένονται τα αποτελέσματα του ιολογικού ελέγχου δειγμάτων κοπράνων.
Από την αρχική διερεύνηση δεν έχει διαπιστωθεί κάποιο κοινό γεύμα, δραστηριότητα ή άλλος κοινός παράγοντας – κοινή έκθεση στην οποία να μπορούν να αποδοθούν τα κρούσματα.
Με τα έως τώρα δεδομένα δεν μπορεί να αποκλειστεί η υδατογενής πηγή της επιδημίας, ενώ παράλληλα αναμένονται τα αποτελέσματα του εργαστηριακού ελέγχου δειγμάτων νερού που εστάλησαν στο ΠΕΔΥ Θεσσαλίας, σύμφωνα με το ΚΕΕΛΠΝΟ.