Δύο είναι τα ολοήμερα Δημοτικά σχολεία που θα λειτουργήσουν το επόμενο σχολικό έτος 2010-2011 στο νομό Λευκάδας
Όπως ανακοινώθηκε από το Υπουργείο Παιδείας 800 είναι συνολικά τα ολοήμερα σχολεία σε όλη την Ελλάδα που θα λειτουργήσουν το επόμενο σχολικό έτος 2010-2011. Δύο απ” αυτά βρίσκονται στο Νομό Λευκάδας: το 1o ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΛΕΥΚΑΔΑΣ και το 4o ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΛΕΥΚΑΔΑΣ.
O ελάχιστος αριθμός μαθητών για τη λειτουργία του Ολοήμερου Προγράμματος είναι 15 μαθητές ενώ τα γνωστικά αντικείμενα που θα διδάσκονται στο Ολοήμερο Πρόγραμμα θα ορίζονται με απόφαση του συλλόγου διδασκόντων ύστερα από εισήγηση του Δ/ντή της σχολικής μονάδας, ο οποίος θα συνυπολογίζει τις δυνατότητες της σχολικής μονάδας, (ενδιαφέροντα μαθητών, μαθησιακό επίπεδο, προτιμήσεις γονέων, υλικοτεχνική υποδομή, πλεονάζουσες ώρες). Οι γονείς θα μπορούν να προτείνουν μέχρι δύο (2) γνωστικά αντικείμενα.
Η έναρξη του υποχρεωτικού προγράμματος είναι στις 8:10 και η λήξη στις 14:00 για όλες τις τάξεις. Το Ολοήμερο Πρόγραμμα λήγει στις 16:15. Η πρωινή ζώνη του Ολοήμερου Δημοτικού σχολείου θα λειτουργεί από 7:00 − 8:00, εφόσον σ’ αυτή συμμετέχουν από 10 μαθητές και πάνω. Η προσέλευση των μαθητών ολοκληρώνεται στις 7:15. Στην Πρωινή Ζώνη μπορούν να συμμετέχουν μόνο όσοι μαθητές παρακολουθούν το Ολοήμερο Πρόγραμμα. Από τις 16:15 μέχρι τις 17:00 θα λειτουργεί προαιρετική Ζώνη με την προϋπόθεση συμμετοχής τουλάχιστον 15 μαθητών.