Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του 1ου και 2ου Δημοτικού Σχολείου Βόνιτσας παρουσιάζει την Πέμπτη 10 Ιουνίου 2010 το θέατρο «Ο Εγωιστής Γίγαντας» του Όσκαρ Ουάιλντ
|
Στα πρώτα χρόνια της δημιουργίας του ο Όσκαρ Ουάιλντ γράφει μικρές ιστορίες για παιδιά (Δουβλίνο 1888). Ο ρομαντισμός του, η ανεπτυγμένη αισθητική του και ο ποιητικός του λόγος, είναι μαζεμένα σε αυτή την μικρή ιστορία με τίτλο «Ο Εγωιστής Γίγαντας».
Μια τόσο απλή ιστορία που τα συναισθήματα αλλάζουν και παρουσιάζεται γυμνή η ψυχή του ανθρώπου.
Κάπου στη Βόρεια Ιρλανδία υπάρχει ένας πανέμορφος κήπος με πολλά δένδρα, λουλούδια κάθε λογής και πολλά πουλιά. Τα παιδιά μετά από το σχολείο παίζουν ώρες σ” αυτόν, γιατί σ” όλη την πόλη δεν υπάρχει κάτι άλλο. Κάποια μέρα γυρίζει ο γίγαντας που του ανήκει ο κήπος, διώχνει τα παιδιά και βάζει φράχτες παντού.
Το χιόνι, η παγωνιά, το χαλάζι κι ο βοριάς έρχονται και μέσα στην άνοιξη παγώνουν τον κήπο, ενώ τα πουλιά φεύγουν. Άραγε το γέλιο ενός παιδιού θα μπορέσει να ξαναζεστάνει την παγωμένη καρδιά ενός Εγωιστή Γίγαντα;