Λίχνισμα φακής σε δύο κινήσεις…
Φωτογραφίες του Μπάμπη Λάζαρη με την επισήμανση: «ΛΙΧΝΙΣΜΑ ΦΑΚΗΣ ΣΕ ΔΥΟ ΚΙΝΗΣΕΙΣ…
Λιχνίζω = ξεχωρίζω τον καρπό από το άχυρο, με το καρπολόι, μετά το ανέμισμα με δικριάνια. Πανταζής Κοντομίχης.
…………………………………………….
Λιχνίζω = καθαρίζω τόν σῖτον ἐν τῇ ἅλῳ χωρίζων αὐτόν τῶν ἀχύρων. Ἡ ἐργασία αὕτη γίνεται ἢ διά σαρώθρων κατασκευαζομένων ἐκ τῆς ἀκάνθης, ἥτις καλεῖται χάλι (τό) καί πληθ. χαλιά, ἢ ῥίπτουσιν αὐτόν ὑψηλά καί καθαρίζεται ὑπό τοῦ ἀνέμου και τότε ἡ ἐργασία αὕτη καλεῖται ἀνεμίζω.
Λιχνίζει, λέγομεν, καί ἡ θάλασσα, ὄταν σφοδρός ἄνεμος ἀναρριπίζῃ ἐξ αὐτῆς ψεκάδας ἀφροῦ ἢ ὕδατος. Ωσαύτως λιχνίζει, λέγομεν, καί τό ἄλευρον, ὅταν, σηκομένου, μετεωρίζεται ἐξ αὐτοῦ λεπτοτάκη κόνις.
Σημ. Ἡ λέξη εἶναι ἀρχαιοτάτη διασωθεῖσα ἀλώβητος κατά τε τόν σχηματισμόν καί τήν σημασίαν. Σύλλαβος – Ιωάννου Σταματέλου.
Στοιχεία από το Λεξικό του Λευκαδίτικου Γλωσσικού Ιδιώματος.