«Αtlantik» … μονόξυλο ή πριάρι
Φωτογραφία του Μπάμπη Λάζαρη με την επισήμανση:
«ATLANTIK…..ΜΟΝΟΞΥΛΟ ή ΠΡΙΑΡΙ
Είδος βάρκας ειδικής για να πλέει στα ρηχά νερά των λιμνοθαλασσών, πχ της Λευκάδας. Κατασκευάζεται χωρίς καρίνα και έχουν πυθμένα επίπεδο. Τα χρησιμοποιούν κυρίως οι ψαράδες της Χώρας. Παλιότερα τα μονόξυλα σε τύπο γόντολας τα χρησιμοποιούσαν για τη μεταφορά υλικών, ξύλων, πέτρας κλπ και έλεγαν “θέλω δυο μονοξυλιές ασβέστη από τους βλάχους της Λάμιας” ή “μια μονοξυλιά ξύλα για το χειμώνα”.
Σε λογαριασμό εξόδων-εσόδων του 1744-58 (Ιστορικό Αρχείο Λευκάδας) διαβάζομε:
“δια μια μονοξυλιά ξήλα αξόδιασα λίρες 12”.
Μέχρι το 1950 περίπου τα μονόξυλα χρησιμοποιούνταν και ως μέσον συγκοινωνίας των χωριών Περατιάς και Πλαγιάς (της απέναντι Ακαρνανίας) με την πόλη της Λευκάδας. Το πλεούμενο διέσχιζε γι΄ αυτό το σκοπό τη λιμνοθάλασσα του Αυλέμονα.
Λεξικό του Λευκαδίτικου Γλωσσικού Ιδιώματος – Πανταζής Κοντομίχης»