Άμα δεν θέλει η νύφη να ζυμώσει δέκα μέρες κοσκινάει!
Είναι να απορεί κανείς πως μας ανακάλυψαν έτσι στα ξαφνικά ως σελίδα, αφού όλο το προηγούμενο διάστημα δεν είχαμε στην πλειάδα των περιπτώσεων καμιά απολύτως ενημέρωση από τη μεριά τους. Υποπτευόμαστε βέβαια, αλλά δεν είναι αυτό το κύριο.
Το τελευταίο, λοιπόν, 24ωρο δεχόμαστε δελτία τύπου από μια σειρά Εργατικά Κέντρα ανά την Ελλάδα (Χανίων, Ναυπακτίας και Δωρίδας, Φλώρινας, Φθιώτιδας κλπ.) καθώς και Ομοσπονδίες που το περιεχόμενό τους είναι πανομοιότυπο λες και βγήκε από τα χέρια του ίδιου συντάκτη.
Στις ανακοινώσεις αυτές ενημερώνουν, με επιμέρους αποκλίσεις στο κείμενο, πως η Γενική Συνομοσπονδία Εργατών Ελλάδας (ΓΣΕΕ) αδυνατεί να προβεί σε άμεσες και συντονισμένες ενέργειες αφού τελεί υπό διορισμένη Προσωρινή Διοίκηση, «εξαιτίας των βίαιων και αντιδημοκρατικών παρεμβάσεων του συνδικαλιστικού βραχίονα του ΚΚΕ, δηλαδή του Π.Α.ΜΕ, στα εκλογικά μας συνέδρια», και ότι πήραν αποφάσεις για προκήρυξη 24ωρης απεργίας την Τετάρτη 2 Οκτωβρίου.
Μας θύμισε την παροιμία «άμα δεν θέλει η νύφη να ζυμώσει δέκα μέρες κοσκινάει!».
Κατά τα άλλα σε 24ωρη πανελλαδική πανεργατική απεργία σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα, ενάντια στο «αναπτυξιακό» πολυνομοσχέδιο, με το οποίο η κυβέρνηση της ΝΔ χτυπά μισθούς, κλαδικές συμβάσεις, εργασιακές σχέσεις και βάζει στο «γύψο» τα συνδικάτα και τους αγώνες, προχώρησαν την Τρίτη 24 Σεπτέμβρη οι εργαζόμενοι με μαζικές απεργιακές συγκεντρώσεις και πορείες σε πολλές πόλεις, όπως έγινε και στην Λευκάδα.
Την απόφαση για την απεργία είχαν πάρει δεκάδες Εργατικά Κέντρα και Ομοσπονδίες καθώς και πάρα πολλά πρωτοβάθμια σωματεία, όπως επίσης και η Εκτελεστική Επιτροπή της ΑΔΕΔΥ.
Πολλές φορές οι απεργίες έχουν κριτήρια Ζουμπάτωφ ( Ζουμπατωσινισμός). Με διαφορετικές στοχεύσεις και μεθοδεύσεις.