Ανακοινώθηκαν οι θεματικοί Αντιπεριφερειάρχες στα Ιόνια Νησιά
Στον Αντιπερειφερειάρχη Π.Ε Λευκάδας κ. Ανδρέα Κτενά ανατίθεται η Θεματική αρμοδιότητα: Διασυνδεσιμότητα των Ιονίων Νήσων
Τους θεματικούς Αντιπεριφερειάρχες στα Ιόνια Νησιά ανακοίνωσε η Περιφερειακή Αρχή. Μεταξύ των νέων Αντιπεριφερειαρχών είναι ο επικεφαλής της παράταξης «Επτανησιακή Πρωτοβουλία» Αλέξανδρος Αλεξάκης καθώς ο περιφερειακός σύμβουλος εκλεγμένος με την παράταξη του Σπύρου Σπύρου, Σπύρος Ιωάννου.
Στην ανακοίνωση της Περιφερειακής Αρχής Ιονίων Νήσων για τους νέους θεματικούς Αντιπεριφερειάρχες, αναφέρεται: «Ένα σχήμα συλλεκτικό και μία ομάδα δυνατή αποτελούμενη από έμπειρα αλλά και νέα στελέχη στην αυτοδιοίκηση με κοινωνική καταξίωση, είναι η επιλογή της Περιφερειάρχη Ιονίων Νήσων Ρόδης Κράτσα – Τσαγκαροπούλου, για τους θεματικούς Αντιπεριφερειάρχες και τους εντεταλμένους Συμβούλους».
ΑΝΤΙΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΡΧΕΣ
ΑΛΕΞΑΚΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ, Επιχειρηματίας, επικεφαλής της παράταξης «Επτανησιακή Πρωτοβουλία», Περιφερειακός Σύμβουλος Κέρκυρας. Αρμοδιότητα: Επιχειρηματικότητα, Ανταγωνιστικότητα.
ΖΟΡΜΠΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ, Απόστρατος Αξιωματικός, Μετεωρολόγος, Περιφερειακός Σύμβουλος Κέρκυρας. Αρμοδιότητα: Κοινωνική Συνοχή, Δημόσια Υγεία, Απασχόληση.
ΙΩΑΝΝΟΥ ΣΠΥΡΙΔΩΝ, Δικηγόρος, τ. Πρόεδρος της «ΘΕΜΙΣ-ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΗ Α.Ε» του Υπουργείου Δικαιοσύνης, Περιφερειακός Σύμβουλος Κέρκυρας. Αρμοδιότητα: Περιβάλλον, Ενέργεια, Χωροταξία.
ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ, Διευθυντής Ι.Ε.Κ, Περιφερειακός Σύμβουλος Ζακύνθου. Αρμοδιότητα: Ηλεκτρονική Διακυβέρνηση, Ευρωπαϊκά Προγράμματα.
ΚΟΥΡΗΣ ΣΩΤΗΡΙΟΣ, τ. Αντιπεριφερειάρχης, Περιφερειακός Σύμβουλος Κεφαλληνίας –Ιθάκης. Αρμοδιότητα: Αγροτική Οικονομία, Ανάπτυξη υπαίθρου.
ΟΡΦΑΝΟΥΔΑΚΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ, Πολιτικός Μηχανικός, Περιφερειακός Σύμβουλος Κέρκυρας. Αρμοδιότητα: Υποδομές, Τεχνικά Έργα.
ΕΝΤΕΤΑΛΜΕΝΟΙ ΣΥΜΒΟΥΛΟΙ
ΑΡΜΕΝΙΑΚΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ, Ελεύθερος Επαγγελματίας, Περιφερειακός Σύμβουλος Κέρκυρας. Αρμοδιότητα: Αθλητισμός, Νεολαία.
ΜΟΘΩΝΑΙΟΥ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ, Λογίστρια, τ. Αντιδήμαρχος, Περιφερειακή Σύμβουλος Ζακύνθου. Αρμοδιότητα: Οικονομικά θέματα, Πολιτισμός.
Στον Αντιπερειφερειάρχη Π.Ε Λευκάδας κ. ΑΝΔΡΕΑ ΚΤΕΝΑ, ανατίθεται η Θεματική αρμοδιότητα: Διασυνδεσιμότητα των Ιονίων Νήσων.
(imerazante.gr)