Μαθήτριες στο Γυμνάσιο Αρρένων Λευκάδας…
Ήταν, αν θυμάμαι καλά, το 1975 όταν πρωτοήρθαν κορίτσια στο Γυμνάσιο Αρρένων που στεγάζονταν την εποχή εκείνη στο σημερινό κτίριο του 4ου Δημοτικού Σχολείου Λευκάδας απέναντι από το Δημοτικό Στάδιο «Πλάτωνας Γληγόρης». Οι δύο τελευταίες τάξεις του εξατάξιου Γυμνασίου χωρίστηκαν σε κλασικό και πρακτικό τμήμα. Τότε ήταν που φοίτησαν για πρώτη φορά κορίτσια στο Γυμνάσιο Αρρένων. Λειτούργησαν μικτά τμήματα στο Πρακτικό.
Στην πρώτη φωτογραφία που είναι αποχαιρετιστήρια της Γ΄ Λυκείου (πρακτικό τμήμα) το 1977 αναγνωρίζουμε τους καθηγητές Οδυσσέα Μανωλίτση (Θεολόγος), Κώστα Φωτεινό (Φιλόλογος) και Μιχάλη Ξένο (Φυσικός).