Ένα εκπληκτικό ουράνιο τόξο ορατό από τις ακτές της Νικιάνας
Έριξε λίγες ψιχάλες και έκανε κατόπιν την εμφάνισή του για λίγη μόνο ώρα σήμερα το απόγευμα ένα εκπληκτικό ουράνιο τόξο ορατό από τις ακτές της Νικιάνας. Στις ακαρνανικές ακτές απ΄ όπου ξεκινούσε για να διασχίσει κατά πλάτος τη θάλασσα τα χρώματά του ήταν πιο έντονα.
Σύμφωνα με την Βικιπαίδεια αυτό το πολύχρωμο οπτικό και μετεωρολογικό φαινόμενο, κατά τo οποίο εμφανίζεται το φάσμα των χρωμάτων που συνθέτουν το ορατό φως στον ουρανό, παρουσιάζεται όταν οι ακτίνες του ήλιου πέφτουν πάνω σε σταγονίδια βροχής στην ατμόσφαιρα της Γης και αποτελεί ένα παράδειγμα διάθλασης, μετά από ανάκλαση. Το κάθε χρώμα (δηλαδή κάθε μήκος κύματος) διαθλάται υπό διαφορετική γωνία μέσα στα σταγονίδια (που δρουν σαν μικρά πρίσματα), παθαίνει διαφορετική εκτροπή κι έτσι το ορατό λευκό φως αναλύεται στα διάφορα χρώματα που το συνθέτουν, δηλαδή στο φάσμα του. Έτσι εμφανίζεται το φάσμα του ηλιακού φωτός ως ένα πολύχρωμο τόξο, με το κόκκινο χρώμα να κυριαρχεί στην εξωτερική του πλευρά, και το ιώδες στην εσωτερική. Η διαφορετικότητα της γωνίας του κάθε μήκους κύματος (χρώματος) και του σχήματος των σταγονιδίων εξηγεί και το τοξοειδές σχήμα του φαινομένου και όχι κάποιο άλλο.
Για να γίνει αντιληπτό το ουράνιο τόξο από παρατηρητή θα πρέπει να έχει στραμμένα τα νώτα του στον Ήλιο.
Επίσης μετά την σημερινή βροχή άρχισαν ξανά να κάνουν την εμφάνισή τους τα σαλιγκάρια, ενώ από τις μανόλιες που βρίσκονται στο χωριό ξεμύτισαν τα πρώτα άνθη.