Πεζοπορία στη Νιάλα ενάντια στην παράδοση των Αγράφων σε επιχειρηματικά συμφέροντα
Στο Μνημείο της Νιάλας συγκεντρώθηκαν το μεσημέρι της Κυριακής όσοι συμμετείχαν στην πεζοπορία ενάντια στα σχέδια παράδοσης των βουνοκορφών των Αγράφων σε επιχειρηματικά συμφέροντα για την εγκατάσταση 650 ανεμογεννητριών.
Συμμετείχαν σωματεία και φορείς της Καρδίτσας που έχουν συγκροτήσει το Συντονιστικό Αγώνα για τα Άγραφα, αλλά και μια σειρά σύλλογοι και φορείς από όλη την Ελλάδα.
Το πρωί της Κυριακής έγινε συγκέντρωση στο πέρασμα του Αγ. Νικολάου και στη συνέχεια ξεκίνησε η πεζοπορία με τελικό προορισμό το Μνημείο της Νιάλας. Εκεί η ΤΕ Καρδίτσας του ΚΚΕ και το παράρτημα Καρδίτσας της ΠΕΑΕΑ ΔΣΕ εναπόθεσαν λουλούδια, ενώ σύντομο χαιρετισμό απηύθυνε ο Γιώργος Κουσιάντζας, συγγενής της μαχήτριας του ΔΣΕ Βαγγελίτσας Κουσιάντζα που είχε συλληφθεί τον Απρίλη του 1947 στη Νιάλα και εκτελέστηκε στη Λαμία.
(902.gr)
ΣΧΕΤΙΚΑ:
Πάσχα 1947: Μάχη στη Νιάλα με τα στοιχεία της φύσης – Το χρονικό μιας εποποιίας