ΕΟΔΥ: Δύο περιστατικά λοίμωξης από τον ιό του Δυτικού Νείλου
Τα πρώτα δύο εργαστηριακά επιβεβαιωμένα περιστατικά λοίμωξης από τον ιό του Δυτικού Νείλου για την περίοδο μετάδοσης 2020, το ένα στην Περιφερειακή Ενότητα Ξάνθης (Δήμος Τοπείρου) και το άλλο στην Περιφερειακή Ενότητα Καρδίτσας (Δήμος Καρδίτσας), διαγνώστηκαν στη χώρα μας σύμφωνα με τον ΕΟΔΥ.
Κρούσματα της λοίμωξης από τον ιό του Δυτικού Νείλου εμφανίζονται σε πολλές χώρες παγκοσμίως, όπως και σε πολλές ευρωπαϊκές χώρες, σε ετήσια βάση.
Από το 2010 και μετά, εμφανίζονται κρούσματα σχεδόν κάθε χρόνο και στη χώρα μας, σε διάφορες περιοχές, κατά τους καλοκαιρινούς και φθινοπωρινούς μήνες.
Ως εκ τούτου, σύμφωνα με τον ΕΟΔΥ, θεωρούνταν πιθανή και αναμενόμενη η επανεμφάνιση περιστατικών και κατά την τρέχουσα περίοδο μετάδοσης.
(902.gr)