Τόσο δύσκολο είναι;
Οι φωτογραφίες είναι σημερινές (Τρίτη 21 Ιουλίου 2020). Η πρώτη λήφθηκε στο λιμάνι του Νυδριού και η δεύτερη, που απεικονίζει και την επικρατέστερη εικόνα τόσο για την πόλη της Λευκάδας όσο και για πολλά χωριά του νησιού μας, στο λιμάνι της Νικιάνας.
Δεν θα σας πούμε να βρείτε τις διαφορές γιατί είναι εμφανέστατες. Το συμπέρασμα που βγάζουμε αυθαιρετώντας είναι ότι στη Νικιάνα είμαστε περισσότερο φιλόζωοι, ειδάλλως θα πρέπει να ενστερνιστούμε την άποψη για την ακατανίκητη δύναμη της συνήθειας. Σημειωτέον ότι και στις δύο περιπτώσεις οι κάδοι απορριμμάτων είναι ίδιοι, του Δημοτικού Λιμενικού Ταμείου, και διαθέτουν ποδοκίνητο άνοιγμα για το καπάκι.
Κατά τα άλλα βρισκόταν σήμερα σε εξέλιξη στη Νικιάνα Λευκάδας με πρωτοβουλία του κατά κοινή ομολογία δραστήριου προέδρου της Κοινότητας (το γενικό ερώτημα είναι μέχρι πότε θ΄ αντέξει) η αντικατάσταση των λαμπτήρων του κοινοτικού φωτισμού που κάθε λίγο και λιγάκι καίγονται λόγω της παλαιότητας και της μη συντήρησης του δικτύου. Κι αυτό φυσικά όπου μπορούσε να γίνει με σκάλα και δεν απαιτούνταν το δυσεύρετο καλαθοφόρο όχημα.