Γυναίκα το δεύτερο επιβεβαιωμένο ντόπιο κρούσμα του κορονοϊού στη Λευκάδα
Το δεύτερο ντόπιο κρούσμα του κορονοϊού σε χωριό του νησιού μας επιβεβαίωσε σήμερα και επίσημα ο ΕΟΔΥ, ο οποίος ανακοίνωσε άλλα 27 επιβεβαιωμένα κρούσματα κορονοϊού, εκ των οποίων τα 8 είναι εισαγόμενα (4 εντοπίστηκαν κατόπιν ελέγχων στις πύλες εισόδου της χώρας και 4 προσήλθαν αυτοβούλως για έλεγχο). Σύμφωνα με την ανακοίνωση στην Αττική εντοπίζονται 7 κρούσματα, στην Αχαΐα 3, από 2 σε Βοιωτία και Ζάκυνθο και από 1 Θεσσαλονίκη, Καβάλα, Κοζάνη, Λευκάδα, Πιερία.
Ο συνολικός αριθμός των κρουσμάτων ανέρχεται σε 4.193. 9 ασθενείς νοσηλεύονται διασωληνωμένοι (με διάμεση ηλικία τα 58 έτη) και 127 ασθενείς έχουν εξέλθει από τις ΜΕΘ. Ένας ακόμα άνθρωπος έχασε τη ζωή του, με το σύνολο των θανόντων να ανέρχεται σε 202 (διάμεση ηλικία τα 76 έτη).
Ιδιαίτερα ανησυχητικό ως προ την ιχνηλάτιση των επαφών θα πρέπει να θεωρείται το συμβάν καθόσον σύμφωνα με πληροφορίες η γυναίκα που διαγνώστηκε θετική δούλευε σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος.