Συνεδριάζει κατεπειγόντως σήμερα Τρίτη η Οικονομική Επιτροπή του Δήμου Λευκάδας
Συνεδριάζει κατεπειγόντως σήμερα Τρίτη 18 Αυγούστου, στις 2.00 μ.μ., κεκλεισμένων των θυρών, η Οικονομική Επιτροπή του Δήμου Λευκάδας με αποκλειστικό θέμα: «Απόφαση Ο.Ε. για έγκριση 4ης αναμόρφωσης προϋπολογισμού Δήμου Λευκάδας οικονομικού έτους 2020» και εισηγητές τους Χαράλαμπο Καλό, Δήμαρχο, Πρόεδρο Ο.Ε. και Ιωάννα Γαζή, υπάλληλο Τμ. Προϋπλ. Λογιστηρ. & Προμηθ. Δ/νσης Οικον. Υπηρεσιών.
Η συνεδρίαση κρίνεται κατεπείγουσα, επειδή με την υπ΄αριθ, 51728/17-8-20 απόφαση του ΥΠ.ΕΣ. επιχορηγήθηκαν ΟΤΑ της Χώρας για την εξόφληση ληξιπρόθεσμων υποχρεώσεών τους, προς τρίτους και η διαδικασία εξόφλησης των ληξιπρόθεσμων υποχρεώσεων ολοκληρώνεται μέχρι 31/8/20, εκτός εξαιρετικών περιπτώσεων, οπότε η πληρωμή δύναται να ολοκληρωθεί μέχρι 30/9/2020.
Σημειωτέον ότι ο Δήμος Λευκάδας επιχορηγείται με 1.570.000 ευρώ. Οι επιχορηγούμενοι Δήμοι υποχρεούνται να επιστρέψουν στο Κράτος, μέσω παρακράτησης σε δόσεις από τους ΚΑΠ τους, το 60 % της επιχορήγησης που λαμβάνουν εντός του 2020 για ληξιπρόθεσμα.