Γνωρίζει κάποιος περισσότερα για την σπηλιά στην Αγία Κυριακή;
Αγαπητοί συντάκτες
Χθες ανέβασα ένα σχόλιο σε μία φωτογραφία που είχατε δημοσιεύσει (http://www.kolivas.de/archives/189172) και στην οποία φαίνεται η Τζ. Ωνάση να επισκέπτεται μια σπηλιά, η οποία όμως δεν προσδιορίζεται.
Κάποιος αναγνώστης ανέφερε ότι ίσως ήταν στην Αγία Κυριακή, απέναντι από το Νυδρί.
Όπως εξηγώ στο σχόλιό μου, με ενδιαφέρει ιδιαίτερα το ενδεχόμενο στη θέση της εκκλησίας να υπήρχε μεγαλύτερο σπήλαιο από την εσοχή (με τη σκάλα) που φαίνεται σήμερα, το οποίο θα μπορούσε να είναι η έμπνευση για το σπήλαιο των Ναϊάδων στο οποίο ο Οδυσσέας άφησε τα δώρα των Φαιάκων. Και λέω έμπνευση, γιατί στα Σύβοτα όπου μάλλον αποβιβάστηκε ο Οδυσσέας δεν φαίνεται να υπάρχει σπηλιά. Ίσως κάποιος παλαιότερος να γνωρίζει κάτι για σπηλιά πίσω από το εκκλησάκι.
Την πληροφορία θέλω να τη συμπεριλάβω σ΄ ένα βιβλίο που έχω γράψει (και τώρα το εμπλουτίζω), για τις περιπλανήσεις του Οδυσσέα.
Το email αυτό το στέλνω για το ενδεχόμενο το σχόλιό μου στο άρθρο που προανέφερα να περάσει απαρατήρητο, μια και το άρθρο είναι αρκετά παλιό.
Ευχαριστώ, Γ. Μεταξάς, τηλ 6932 668039
Το αρχικό σχόλιο του αναγνώστη μας στη σχετική ανάρτηση έχει ως εξής:
«Αγαπητοί φίλοι. Γράφω κάτι σχετικό με την επιστροφή του Οδυσσέα στην Ιθάκη, και έχοντας πειστεί ότι η Λευκάδα ήταν η ομηρική Ιθάκη, προσπαθώ να εντοπίσω το σπήλαιο των Ναϊάδων (Οδύσσεια ν΄ 110). Όμως στα Σύβοτα (όπου μάλλον άφησαν τον Οδυσσέα οι Φαίακες) δεν υπάρχει τέτοιο σπήλαιο. Το σπήλαιο της Αγίας Κυριακής φαίνεται πολύ πιο ταιριαστό (σύμφωνα και με τον Ντέρπφελντ), αν και μακριά από τα Σύβοτα. Ξέρει κανείς αν αυτό το σπήλαιο παλαιότερα (πριν χτιστεί το εκκλησάκι) ήταν μεγαλύτερο, είχε ενδεχομένως σταλακτίτες και κάποια πηγή; Ευχαριστώ, Γ. Μεταξάς»
H Σπηλιά στην Αγία Κυριακή είναι αχειροποίητη, με ότι αυτό συνάγει γεωτεκτονικόθεολογικά.