Φόρος τιμής στους ήρωες του 21 από άκρη σε άκρη στο νησί της Λευκάδος
Του π. Ηλία Καραλή
Οι κάτοικοι του ορεινού χωριού Αγίου Ηλία σήμερα 25η Μαρτίου, τηρώντας τα προληπτικά μέτρα της πανδημίας του covid 19 απέτισαν φόρο τιμής στους πεσόντες ήρωες του 1821.
Το πρωί τελέσθηκε Όρθρος και Θ. Λειτουργία και κατόπιν επίσημη δοξολογία. Ακολούθησε στο μνημείο των πεσόντων που βρίσκεται στον αύλειο χώρο του ιερού ναού του Αγ. Αθανασίου επιμνημόσυνη δέηση, κατόπιν κατάθεση στεφάνου, τήρηση ενός λεπτού σιγής και ανάκρουση του εθνικού ύμνου.
Τους κατοίκους του χωριού εκπροσώπησαν ο Πρόεδρος κ. Αναστάσιος Σολδάτος, ο αιδεσιμολογιώτατος εφημέριος π. Ηλίας Καραλής και οι δύο επίτροποι της ενορίας κ. Κωνσταντίνος Σολδάτος και κ. Θεόδωρος Σολδάτος.
Ιδιαίτερη αίσθηση στους κατοίκους του χωριού δημιούργησε η νέα γενιά του χωριού, η οποία με την συμμετοχή της ανύψωσε και κυμάτισε η γαλανόλευκη ελληνική σημαία αναπτερώνοντας έτσι το ηθικό φρόνημα των κατοίκων του χωριού.