Ζωγραφικός πίνακας με το παραλιακό μέτωπο της Νικιάνας
Ένας ενυπόγραφος ζωγραφικός πίνακας -μάλλον ελαιογραφία- με το παραλιακό μέτωπο της Νικιάνας στις αρχές της δεκαετίας του 1980. Σε μια εποχή που δεν είχε ακόμη κατασκευαστεί το λιμάνι.
Όπως μας είπε ο επί πολλά χρόνια γραμματέας της κοινότητας Αλεξάνδρου, ο Φώντας Δουβίτσας, ο πίνακας είχε δωριθεί, μαζί με κάποιον άλλο που δεν είχε κορνιζαριστεί, από τον απόδημο στην Αυστραλία Κολυβιάτη (από τα Κολυβάτα Αλεξάνδρου) Πάνο Βρεττό στην κοινότητα.
Για τον καλλιτέχνη που τον είχε φιλοτεχνήσει, ενδεχόμενα από κάποιο καρτ ποστάλ της εποχής δεν γνωρίζουμε κάτι.