Τα βάγια στη Νικιάνα Λευκάδας…
Κυριακή «Των Βαγιώνε», η Κυριακή που μας έρχεται, η οποία σηματοδοτεί την έναρξη της Μεγάλης Εβδομάδας και οι γυναίκες της Νικιάνας ετοίμασαν τα βάγια, που θα μοιραστούν στους πιστούς σε ανάμνηση του γεγονότος της «μετά Βαΐων και κλάδων» εισόδου του Χριστού στα Ιεροσόλυμα, όπως το περιγράφουν οι συγγραφείς των Ευαγγελίων.
Αλιφασκιά, δάφνη, δεντρολίβανο και ένα φυλλαράκι φοίνικα έχει το κάθε ματσάκι. Τα βάγια αυτά συνηθίζονταν παλιά στα χωριά μας να τα κρεμούν οι μανάδες μας όλο το χρόνο πάνω από τα εικονίσματα του σπιτιού.
Για το λικέρ και τα λουκούμια φρόντισε, όπως κάθε χρόνο, η θειά Αγάπη (Βρεττού).