Για τη λειτουργία του 2ου ΓΕΛ Λευκάδας ως Πειραματικό Λύκειο
Από τη σχολική χρονιά 2021-2022 το 2ο ΓΕΛ ΛΕΥΚΑΔΑΣ χαρακτηρίστηκε από το Υπουργείο Παιδεία και θα λειτουργήσει ως ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ.
α) Για τους μαθητές, οι οποίοι τη σχολική χρονιά 2021-2022 θα φοιτήσουν στις Β΄ και Γ΄ τάξεις ουδεμία μεταβολή θα υπάρξει στο πρόγραμμά τους (ώρα προσέλευσης-ώρα αποχώρησης-ωρολόγιο πρόγραμμα).
β) Το ίδιο ισχύει, (ουδεμία μεταβολή) για το πρόγραμμα και των μαθητών, οι οποίοι θα φοιτήσουν ύστερα από κλήρωση στην Α΄ Λυκείου το 2021-2022.
γ) Οι μαθητές της Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ από όλα τα σχολεία του Νομού Λευκάδας έχουν δικαίωμα να υποβάλουν αίτηση ηλεκτρονικά στο Υπουργείο Παιδείας και με τυχαίο αλγόριθμο θα γίνει η επιλογή τους, από το Υπουργείο Παιδείας. Εντός των ημερών θα υπάρξει αναλυτική ενημέρωση των γονέων των μαθητών από το Υπουργείο.
δ) Δίνεται η δυνατότητα (Προαιρετικά), στους μαθητές να συμμετέχουν σε ΔΡΑΣΕΙΣ (εντός του ημερήσιου Ω.Π.) και σε ΟΜΙΛΟΥΣ (Προαιρετικά) σε θέματα, τα οποία οι ίδιοι επιλέγουν και εγκρίνονται.
Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ
ΚΩΝ. Α. ΑΡΑΒΑΝΗΣ