Προγραμματική σύμβαση του Δ. Λευκάδας με το ΥΠΠΟΑ για την αποκατάσταση του πυργόσπιτου στο Μαραντοχώρι
Στην Οικονομική Επιτροπή του Δήμου Λευκάδας που συνεδριάζει το μεσημέρι της Τετάρτης 26 Μαΐου 2021, έρχεται για έγκριση η προγραμματική σύμβαση μεταξύ του Δήμου Λευκάδας και του Υπουργείου Πολιτισμού και Αθλητισμού, για το έργο: «Μελέτη στερέωσης – αποκατάστασης οχυρής κατοικίας στο Μαραντοχώρι Λευκάδας».
Πρόκειται για ένα κτηριακό συγκρότημα, το αποκαλούμενο «Μπρούζι» ή «Σπίτι του Tούρκου» ή «Σπίτι των Φλογαϊτών» -σε ενετικό χάρτη χαρακτηρίζεται ως CASA CON TAVVE δηλαδή οικία μετά πύργου-, που βρίσκεται στην ομώνυμη οδό στον οικισμό του Μαραντοχωρίου. Η κατάστασή του έχει επιβαρυνθεί τόσο από την φθορά του χρόνου όσο και τις ανθρώπινες επεμβάσεις. Έχει χαρακτηριστεί με το ΦΕΚ 963/Β/23-12-1994 ως ιστορικό διατηρητέο μνημείο. (Δες εδώ).
Το οίκημα φρουριακού χαρακτήρα έχει λιγοστά ανοίγματα και πολεμίστρες. Αποτελείται από το διόροφο πύργο και ένα συνεχόμενο τετράπλευρο ισόγειο κτίσμα. Το πυργόσπιτο χτίστηκε την περίοδο της Τουρκοκρατίας (1479-1684) και αποτελεί χαρακτηριστικό δείγμα οχυρής κατοικίας στη βορειοδυτική Ελλάδα.
Ο συνολικός προϋπολογισμός του αντικειμένου της προγραμματικής σύμβασης για την στερέωση-αποκατάσταση του κτηριακού συγκροτήματος ανέρχεται στο ποσό 644.800,00 € (συμπεριλαμβανομένου του Φ.Π.Α. 24%). Το σχετικό κονδύλι έχει ήδη εξασφαλιστεί από τον Δήμο Λευκάδας μέσω της χρηματοδότησης από το Πρόγραμμα Ανάπτυξης και Αλληλεγγύης για την Τοπική Αυτοδιοίκηση «ΑΝΤΩΝΗΣ ΤΡΙΤΣΗΣ» στον Άξονα Προτεραιότητας «Παιδεία, Πολιτισμός, Τουρισμός και Αθλητισμός» της Πρόσκλησης ΑΤ14 και έχει εγγραφεί στον προϋπολογισμό έτους 2021 του Δήμου.
Το χρονοδιάγραμμα της Προγραμματικής Σύμβασης έχει ως εξής:
- Διαδικασία Διαγωνισμού για την ανάθεση Σύμβασης: 8 μήνες
- Υλοποίηση εργασιών αποκατάστασης: 18 μήνες
(Σημείωση: Οι φωτογραφίες είναι από το Γενάρη του 2016)
Λοιπον για να λεμε την αληθεια κι οχι οτι θελουμε ναναι αληθεια,σπιτια τουρκικα υπαρχουν παντού.Απλα δεν γνωριζουμε οτι το σπιτι αυτο(ερειπιο φαινεται) θα αναστηλωθει με κοστος πανω απο 2 εκατ αφου η μελετη στοιχιζει 770.000 ..Αρα για ποιον φτιαχνεται το σπιτι ή καλυτερα ολα γίνονται για την ταμπέλα.Ή νομιζετε οτι θα ερθουν να δουν στη Λευκαδα ¨το σπιτι του Τούρκου¨? Μας αρεσει αυτο?? Εκεινοι που φωναζουνε οτι ειναι απογονοι Ενετων,θα πληρωσουν-οσα πληρωσουν- για ν αναδειχθει το σπιτι του Τουρκου αραγε;;
Μην κανετε ετσι παρακαλω. Πιεζεται ο ανθρωπος και τι να καμει.Βγανει ανακοινωσεις οτι το υποσχεθηκε και το πραγματοποιει. Τωρα αν εσυ ψαχνεις να βρεις γραμμα ή ναχεις νερο ή ναχεις δρομους ή να σωσεις την παραλία σου στο Καστρο ή να μαζευονται τα σκουπιδια ή η Νικιάνα να εχει αποχετευση,περιμενε να τελειωσει το σπιτι του Τούρκου.Ειναι η χρονια κιόλας τετοια.Α,εγινε και το ειδικο μνημειο για το 1821,ξεχασα..