Euro 2021: Η Τσεχία με 2-0 απέκλεισε την Ολλανδία | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News
Published On: Κυ, Ιουν 27th, 2021

Euro 2021: Η Τσεχία με 2-0 απέκλεισε την Ολλανδία

ollandia-tsexia-euroΠηγή: Associated Press

Η Τσεχία πέρασε στα προημιτελικά του Euro 2020 αποκλείοντας την Ολλανδία, την οποία νίκησε με 2-0.

Και τα δύο γκολ σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο, όταν η Ολλανδία είχε μείνει με 10 παίχτες μετά την αποβολή του κεντρικού αμυντικού Ντε Λιχτ που σταμάτησε την μπάλα με το χέρι.

Στο 68ο λεπτό ο Χόλες πέτυχε και το πρώτο γκολ και στο 80ο λεπτό ήταν η σειρά του Σικ να σημειώσει γκολ και να κάνει το 2-0. Η Τσεχία ήταν καλά θωρακισμένη στην άμυνα και απόλυτα συγκεντρωμένη στο στόχο της πρόκρισης. Εκμεταλλεύτηκε τα λάθη της άμυνας των Ολλανδών και πήρε το εισιτήριο για τους «8».

Η Ολλανδία ήταν πιο επιθετική αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει ουσιαστικά την εστία της Τσεχίας. Όταν έμεινε με 10 παίχτες δεν μπόρεσε να αντεπεξέλθει στην πίεση των Τσέχων με αποτέλεσμα να χάσει τον αγώνα.