Βίλλια: Πύρινος εφιάλτης για 4η μέρα απειλούνται ξανά οικισμοί
Μια ακόμα εφιάλτη μέρα, η 4η κατά σειρά, ξημέρωσε στα Βίλλια Αττικής με την μεγάλη πυρκαγιά ανενόχλητη να συνεχίζει να καίει το πευκοδάσος και να απειλεί ξανά οικισμούς που νωρίς το πρωί εκκενώθηκαν.
Εφιαλτικό ήταν και το βράδυ που πέρασε. Όλη τη νύχτα κάτοικοι, εθελοντές και πυροσβέστες έδιναν μάχη με τις φλόγες για να σωθούν σπίτια. Στην πρώτη γραμμή και εθελοντικές ομάδες από μέλη και φίλους του ΚΚΕ.
Η οργή και η αγανάκτηση είναι μεγάλη για την απουσία στοιχειωδών υποδομών πυροπροστασίας όπως οι αντιπυρικές ζώνες και οι δασικοί δρόμοι. Το γεγονός ότι οι επίγειες δυνάμεις δεν έχουν τρόπο να φτάσουν στις μεγάλες εστίες φωτιάς στο δάσος όπως τα εναέρια μέσα ρίχνουν νερό καθιστά την κατάσταση επικίνδυνη λόγω των συνεχών αναζωπυρώσεων.
Η καταστροφή ήδη είναι πολύ μεγάλη. Υπολογίζεται πως έχουν καεί πάνω από 100.000 στρέμματα δάσους.
Φαίνεται πως η στρατηγική της κυβέρνησης είναι να αφήνει το δάσος να καίγεται και να συγκεντρώνει τις προσπάθειες περιορισμού των μετώπων όταν φτάνουν στις παρυφές των οικισμών. Υπό αυτή τη στρατηγική δυστυχώς κάηκε η Βόρεια Εύβοια.
(902.gr)