Δημοτικό Σχολείο Νικολή: Επιστροφή στο σχολείο και στις αναμνήσεις
Μέσα από μια μόνιμη έκθεση φωτογραφιών του Fritz Berger
Τα εγκαίνια μιας διαρκούς έκθεσης παλιών φωτογραφιών από το αρχείο του Φριτς Μπέργκερ (Fritz Berger*) που στεγάζεται στο παλιό Δημοτικό Σχολείο Νικολή πραγματοποιήθηκαν, παρουσία του Δημάρχου Λευκάδας κ. Χαράλαμπου Καλού, το απόγευμα της Τετάρτης 18 Αυγούστου 2021 στον Νικολή.
Οι φωτογραφίες από την δεκαετία του ‘60 και του ‘70 είχαν ληφθεί στο πλαίσιο των δραστηριοτήτων της Χριστιανικής Υπηρεσίας Ειρήνης (Christlicher Friedensdienst) σε χωριά της Νότιας Λευκάδας.
Η πρωτοβουλία έγινε από Νικολιότες εθελοντές, με πολύ λίγα χέρια και ιδία μέσα, και με σκοπό να αναβιώσει ένα παλιό κτήριο που έστεκε μόνο του και ρημαγμένο, που κάποτε είχε φιλοξενήσει ζωή και ήταν γεμάτο μνήμες. Αυτός ήταν ο σκοπός, να ξαναπάρει ζωή και να μετατραπεί σε έναν τόπο συνάντησης για τους ντόπιους και πολιτισμού για τους περαστικούς και μη.
Οι φωτογραφίες του αγαπημένου τους Φριτς Μπέργκερ συνέβαλαν σε αυτό το εγχείρημα μιας και το Νικολή και η γύρω περιοχή ήταν ο τόπος γέννησής τους. Δεν ήταν όμως σκοπός άλλη μια έκθεση φωτογραφίας του Μπέργκερ και αναφορά στη δράση των Ελβετών ακτιβιστών. Αντίθετα, συμπεριλαμβάνεται ως μέρος της ιστορίας του τόπου.
*Ο Fritz Berger -ή Ρίκος, όπως χαϊδευτικά αποκαλείται ακόμη μέχρι σήμερα από τους Λευκαδίτες φίλους του- είναι ο Ελβετός ακτιβιστής, που βρέθηκε στη δεκαετία του ΄60 στο νησί μας ως μέλος μιας ολιγομελούς ομάδας, στο πλαίσιο των δραστηριοτήτων της Χριστιανικής Υπηρεσίας Ειρήνης (Christlicher Friedensdienst). Μιας οργάνωσης με έδρα κυρίως την Ελβετία που δραστηριοποιήθηκε μετά το τέλος του Β΄ παγκοσμίου Πολέμου κατά της απειλής ενός νέου πολέμου και της βίας. Η επιλογή της Λευκάδας είχε να κάνει με το γεγονός ότι τα Ιόνια Νησιά και ιδιαίτερα η Λευκάδα, κατατάσσονταν την εποχή εκείνη ανάμεσα στις τρεις πιο φτωχές περιοχές της Ελλάδας.
(Οι φωτογραφίες και το βίντεο μας στάλθηκαν από τον Κώστα Πατρίκιο)
Άλμπουμ με 13 φωτογραφίες
Για να δείτε το άλμπουμ σε ξεχωριστό παράθυρο κάντε κλικ στον τίτλο