Τα σπάνια Κρινάκια της Παναγιάς στον Άη Γιάννη και ο άνισος αγώνας επιβίωσής τους!!!
«Ζούμε σε ένα παραδεισένιο τόπο, προστατεύοντάς τον, μπορούμε να τον διατηρήσουμε παραδεισένιο!!!»
Μετά από πολλά χρόνια βγήκαν ξανά στον Άη Γιάννη κρινάκια της θάλασσας. Πριν τρία καλοκαίρια είδα πως βγήκαν για πρώτη φορά μερικά λουλούδια, τα οποία δεν καταστράφηκαν, έριξαν σπόρο, οπότε πέρσι βγήκαν λίγα περισσότερα.
Φέτος είχαν βγει ακόμα πιο πολλά, ώσπου….συναντήθηκαν με την άμμο και τη μπουλντόζα που τα εξαφάνισε εντελώς, πριν περίπου 15 ημέρες!
Κι όμως η φύση ξέρει να μάχεται και ή δύναμή της ασύγκριτη. Πριν λίγες ημέρες ένα μοναδικό κρινάκι βρήκε το θάρρος να ξαναβγεί στο φως. Λίγες ημέρες μετά, πριν προλάβει να ανθίσει αφανίστηκε. (φωτό)
Σήμερα βρήκα ένα ακόμα λουλούδι να παλεύει να βγει στο σημείο και προσπάθησα να το προστατεύσω. Παρακαλώ όλους όσους βρεθούν στο σημείο να μην το καταστρέψουν, ώστε να καταφέρει να επιβιώσει. Βρίσκεται κοντά στο αρμυρίκι, απέναντι από την τελευταία καφετέρια.
Είναι πολύ σημαντικό για τη χλωρίδα της Λευκάδας και για την περιοχή του Άη Γιάννη ειδικότερα, το να πολλαπλασιαστούν τα λουλούδια αυτά.
Τα κρινάκια της θάλασσας, pancratium maritimum, είναι υπό εξαφάνιση σε όλη την περιοχή της Μεσογείου. Για το λόγο αυτό προσέχουμε να μην τα πατήσουμε και ΔΕΝ ΤΑ ΚΟΒΟΥΜΕ. Μετά την ανθοφορία το φυτό ρίχνει τους σπόρους για να πολλαπλασιαστεί. Κόβοντας το λουλούδι δε θα πέσουν στο έδαφος οι σπόροι.
Ενημερώστε παρακαλώ, ανθρώπους, κυρίως μεγαλύτερης ηλικίας, που πηγαίνουν στο Κάστρο και φεύγουν με ολόκληρες αγκαλιές από το υπό εξαφάνιση φυτό, να μην κόβουν τα λουλούδια αυτά.
Στην πρώτη φωτογραφία μπορείτε να θαυμάσετε ανθισμένα τα υπέροχα κρινάκια της Παναγιάς.
Ζούμε σε ένα παραδεισένιο τόπο, προστατεύοντάς τον, μπορούμε να τον διατηρήσουμε παραδεισένιο!!!
Δώρα Μαυρωνά