Στην είσοδο του οικισμού των Βιλίων φτάνουν οι φλόγες
Στην είσοδο του οικισμού των Βιλίων έχουν φτάσει οι φλόγες από δύο αναζωπυρώσεις που καίνε αυτή την ώρα.
Υπενθυμίζεται ότι τα Βίλια έχουν εκκενωθεί προληπτικά, ενώ συνεχίζεται η μάχη για την κατάσβεση.
Σημειώνεται ότι στην περιοχή συνεχίζουν να πνέουν ισχυροί άνεμοι που φτάνουν έως και σε 8 μποφόρ.
Στην περιοχή επιχειρούν 167 πυροσβέστες με 60 οχήματα συμπεριλαμβανομένων: δύο (2) ομάδων πεζοπόρων τμημάτων, της δύναμης που έχει διαθέσει ο Ευρωπαϊκός Μηχανισμός Πολιτικής Προστασίας με 61 πυροσβέστες και 18 οχήματα από τη Ρουμανία, το ΜΕΤΠΕ και ομάδα ΣμηΕΑ της ΠΕΠΥΔ Αττικής.
Στην αεροπυρόσβεση επιχειρούν περιοδικά 13 ελικόπτερα, συμπεριλαμβανομένων δύο ελικοπτέρων της Αεροπορίας Στρατού και 1 ως συντονιστικό, καθώς και 8 αεροσκάφη, συμπεριλαμβανομένου του Beriev-200.
(902.gr)