Συγχαρητήριο μήνυμα για τους επιτυχόντες των Πανελλαδικών
Από τον Διευθυντή Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Λευκάδας
Θερμά συγχαρητήρια σε όλους και όλες που πετύχατε την εισαγωγή σας στην ανώτατη βαθμίδα εκπαίδευσης, αποτέλεσμα μιας επίπονης προσπάθειας στη διάρκεια μιας σχολικής χρονιάς που επηρεάστηκε σημαντικά από την πανδημία. Σε αυτή τη δύσκολη συγκυρία πετύχατε το στόχο σας με τη συμπαράσταση των καθηγητών και των γονέων σας, που και σε αυτούς αξίζουν συγχαρητήρια.
Οι σπουδές δεν είναι αυτοσκοπός, σας καθοδηγούν όμως στο ταξίδι εξερεύνησης της επιστήμης και της γνώσης. Όσες και όσοι δεν είχαν τα αποτελέσματα που προσδοκούσαν θα πρέπει να ξέρουν ότι οι ευκαιρίες της ζωής δεν σταματούν εδώ. Τα όνειρα και οι στόχοι μπορούν πάντα να πραγματοποιηθούν με θέληση και επιμονή.
Να σας συντροφεύουν οι στίχοι του μεγάλου μας ποιητή Κ. Π. Καβάφη:
«…Κι αν είσαι στο σκαλί το πρώτο, πρέπει
νάσαι υπερήφανος κ’ ευτυχισμένος.
Εδώ που έφθασες, λίγο δεν είναι
τόσο που έκαμες, μεγάλη δόξα.
Κι αυτό ακόμη το σκαλί το πρώτο
πολύ από τον κοινό τον κόσμο απέχει.
Εις το σκαλί για να πατήσεις τούτο
πρέπει με το δικαίωμά σου νάσαι
πολίτης εις των ιδεών την πόλι.…»
Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ
ΔΙΕΥΘΥΝΣΗΣ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΛΕΥΚΑΔΑΣ
ΑΝΔΡΕΑΣ ΠΟΛΙΤΗΣ