Δήμητρα Σταματέλου: Δεν φτάνουν οι ΜΕΘ είναι ζήτημα ζωής και θανάτου η επίταξη του ιδιωτικού τομέα
Η Δήμητρα Σταματέλου δεξιά στην φωτογραφία
Δεν φτάνουν οι ΜΕΘ επιμένουμε ότι είναι ζήτημα ζωής και θανάτου να σταματήσει η ασυλία του ιδιωτικού τομέα, μιλάμε για ανθρώπινες ζωές, τόνισε η Δήμητρα Σταματέλου παθολόγος στο νοσοκομείο Κρατικό Νίκαιας μιλώντας το βράδυ της πέμπτης στο «kontra».
Σημείωσε ότι όσο οι κλίνες ΜΕΘ είναι λιγότερες από αυτές που έχουμε ανάγκη ως χώρα τότε θα υπάρχουν λίστες αναμονής ασθενών και θα εμφανίζονται φαινόμενα ένας ασθενής να προηγείται ενός άλλου και η κυβέρνηση αντί να ενισχύσει το δημόσιο σύστημα υγείας «πετάει το μπαλάκι» στους υγειονομικούς.
Όπως είπε, αυτή είναι η αμείλικτη πραγματικότητα και πρόσθεσε ότι η πανδημία έχει εντείνει την προβληματική κατάσταση που υπήρχε και πριν στο δημόσιο σύστημα υγείας με τις μεγάλες ελλείψεις και έχει ξεγυμνώσει την πολιτική αντιμετώπισης της δημόσιας υγείας.