Το ανυπότακτο γαλατικό δίδυμο Αστερίξ-Οβελίξ στο Νηπιαγωγείου Περιγιαλίου
Δημιούργημα του Β. Ρεκατσίνα, όπως υπογράφεται, είναι η παράσταση που κοσμεί τον πλαϊνό τοίχο του παλιού Δημοτικού Σχολείου Περιγιαλίου που λειτουργεί σήμερα ως Νηπιαγωγείο. Μας άρεσε…
Η παράσταση απεικονίζει τον Αστερίξ, που είναι ο κύριος ήρωας των ιστοριών του ομώνυμου κόμικ, τον Οβελίξ, καλύτερο φίλο του Αστερίξ και ακούραστου συνοδού του σε όλες σχεδόν τις περιπέτειές του και τον σκύλο του Οβελίξ, τον Ιντεφίξ.
Οι περιπέτειες του Αστερίξ, γράφτηκαν και σχεδιάστηκαν από τους Αλμπέρ Ουντερζό και Ρενέ Γκοσινί.