Έγινε σήμερα στην Καρυά η προβολή του ντοκιμαντέρ ΜΑΚΡΟΝΗΣΟΣ: “Μπόλικη πέτρα, μπόλικη καρδιά”
Θα προγραμματιστούν κι άλλες προβολές στην πόλη και σε χωριά τη Λευκάδας το επόμενο διάστημα
Με πρωτοβουλία της Κομματικής Οργάνωσης Ορεινής Λευκάδας του ΚΚΕ πραγματοποιήθηκε το απόγευμα του Σαββάτου 19 Φλεβάρη 2022, στο παλιό Δημαρχείο της Καρυάς, η προβολή του ντοκιμαντέρ της ΚΕ του ΚΚΕ «Μπόλικη πέτρα, μπόλικη καρδιά» αφιερωμένο στη Μακρόνησο.
Το επόμενο διάστημα θα προγραμματιστούν κι άλλες προβολές στην πόλη και σε χωριά της Λευκάδας.
Το ντοκιμαντέρ που είναι βασισμένο σε 36 συνταρακτικές μαρτυρίες, φόρος τιμής στους αγωνιστές του «Νταχάου της Μεσογείου», εκεί όπου οι μηχανισμοί καταστολής τελειοποιήθηκαν, η βία συστηματοποιήθηκε και οι πολιτικά διωκόμενοι έζησαν τη μεγαλύτερη αναμέτρησή τους όχι μόνο με τον ταξικό αντίπαλο, αλλά και με τον ίδιο τους τον εαυτό, είναι μια παραγωγή της Κεντρικής Επιτροπής του Κομμουνιστικού Κόμματος Ελλάδας.