Για το δέσιμο, μάλλον, των αλογομούλαρων…
Το έχουμε δει να υπάρχει σε κάποια παλιά σπίτια στα χωριά της Λευκάδας αλλά και στο μοναστήρι του Αγίου Γεωργίου Σκάρων.
Είναι μια μεγάλη ενσωματωμένη στον τοίχο του κατωγιού πέτρα, στο ύψος περίπου της μέσης ή λίγο πιο κάτω, που φέρει στην άλλη άκρη της μία τρύπα. Άλλη χρήση δεν βλέπουμε πέρα από το να δένουν τα μεταγωγικά ζώα που ήταν παλιότερα πολυάριθμα στα αγροτικά νοικοκυριά…