Πραγματοποιήθηκε το συλλαλητήριο του Εργατικού Κέντρου Λευκάδας
Με πρωτοβουλία του Εργατικού Κέντρου Λευκάδας-Βόνιτσας πραγματοποιήθηκε το απόγευμα της Παρασκευής 25 Φλεβάρη 2022 στην πόλη της Λευκάδας συλλαλητήριο με επίκεντρο την τεράστια ακρίβεια που βασανίζει τα εργατικά – λαϊκά στρώματα, τα σοβαρά πλήγματα στο εισόδημα, τη φοροληστεία και την επίθεση στους αυτοαπασχολούμενους, αλλά και τον ιμπεριαλιστικό πόλεμο που μαίνεται στην Ουκρανία μετά τη ρωσική εισβολή.
Στο συλλαλητήριο απηύθυναν χαιρετισμούς ο Απόστολος Θερμός, πρόεδρος του Σωματείου Εργαζομένων ΟΤΑ Λευκάδας και ο Χρήστος Βεργίνης, πρόεδρος του Συλλόγου Εργαζομένων του Νοσοκομείου Λευκάδας.
Κεντρικός ομιλητής ήταν ο Βαγγέλης Βεροιώτης, μέλος της Διοίκησης του Εργατικού Κέντρου, ο οποίος με αφορμή τη συμπλήρωση των δύο χρόνων από την εμφάνιση του πρώτου κρούσματος κορονοϊού στη χώρα μας, αναφέρθηκε στην εγκληματική διαχείριση της πανδημίας από την κυβέρνηση που προτεραιότητά της είχε την προστασία της οικονομίας και των επιχειρηματικών ομίλων. Ειδική μνεία έκανε στη συνέχεια στην τεράστια ακρίβεια που βασανίζει τα εργατικά – λαϊκά στρώματα, στα σοβαρά πλήγματα στο εισόδημα, στην ανυπαρξία ΣΣΕ που να κατοχυρώνουν σύγχρονα δικαιώματα για τους εργαζόμενους, στη φοροληστεία και την επίθεση στους αυτοαπασχολούμενους.
Για τον ιμπεριαλιστικό πόλεμο που βρίσκεται σε εξέλιξη στην Ουκρανία επισήμανε πως η απαράδεκτη εισβολή της Ρωσίας στο έδαφος της Ουκρανίας είναι η τυπική έναρξη ενός πολέμου που προετοιμαζόταν για καιρό στο έδαφος της συσσωρευμένης έντασης και του σκληρού ανταγωνισμού ΗΠΑ – ΕΕ – Ρωσίας στην ευρύτερη περιοχή της Ανατολικής Ευρώπης -και όχι μόνο- για τα κέρδη των μεγάλων μονοπωλιακών ομίλων, ενός σκληρού ανταγωνισμού που οδηγεί σε ένα ακόμη ιμπεριαλιστικό πόλεμο στην Ευρώπη, 23 χρόνια μετά τη Γιουγκοσλαβία.
Κάλεσε τους εργαζόμενους να οργανώσουν την πάλη τους και να πουν όχι στον ιμπεριαλιστικό πόλεμο, να βροντοφωνάξουν ενάντια στην εμπλοκή – συμμετοχή της χώρας μας στους δολοφονικούς σχεδιασμούς ΗΠΑ-ΝΑΤΟ-ΕΕ, να απαιτήσουν να μην χρησιμοποιηθούν ευρωαντλατικές υποδομές από ελληνικό έδαφος για τις επιχειρήσεις στην Ουκρανία, να μην σταλεί κανένας Έλληνας φαντάρος έξω από τα σύνορα της χώρας μας, να κλείσουν όλες οι αμερικακονατοϊκές στρατιωτικές βάσεις στη χώρα μας, ενώ ζήτησε άμεση στήριξη στο λαϊκό εισόδημα από τις συνέπειες που θα δεχτεί λόγω αύξησης των τιμών στην ενέργεια.
Μετά τις ομιλίες ακολούθησε πορεία κατά μήκος του κεντρικού πεζόδρομου με κατάληξη την κεντρική πλατεία.