Ένα παλιό ποδήλατο μάρκας Raleigh
Λιάζονταν στον μεσημεριάτικο ήλιο καθισμένος στο παγκάκι που βλέπει στο μικρό λιμανάκι στη λιμνοθάλασσα της πόλης της Λευκάδας. Λίγο πιο δίπλα βρισκόταν ακουμπισμένο στον τοίχο του ανοιχτού θεάτρου το παλιό ποδήλατο που μας κίνησε την περιέργεια.
Η μάρκα του ποδηλάτου ευδιάκριτη ακόμη στο μπροστινό μέρος του σκελετού: THE RALEIGH – NOTTINGHAM ENGLAND. Όπως μας είπε, το έχει 63 χρόνια. Ήταν από τα πρώτα ποδήλατα που είχαν κάνει την εμφάνισή τους στην μεταπολεμική Ελλάδα μαζί με άλλα της γερμανικής εταιρείας BISMARCK. Στιβαρή κατασκευή που αντέχει στο χρόνο. Δυσκολεύεται μόνο τώρα στο να βρει ανταλλακτικά. Τα φτερά του ποδηλάτου από χοντρή και αλύγιστη σιδερένια λαμαρίνα. Κάποτε που είχε ένα ατύχημα με αυτοκίνητο μόλις που στράβωσε λίγο το μπροστινό φτερό σε αντίθεση με τη ζημιά που έγινε στο αυτοκίνητο.
Η αγγλική αυτή εταιρεία ιδρύθηκε το 1885 στο Nottingham. Πήρε το όνομά της από το δρόμο που είχε τα γραφεία της. Η Raleigh είναι μια από τις παλαιότερες και ταυτόχρονα μια από τις πιο διαδεδομένες μάρκες ποδηλάτων στον κόσμο. Στις αρχές της δεκαετίας του 1950 καταχωρήθηκαν οι πρώτες διαφημίσεις της εταιρείας στον αθηναϊκό τύπο.
(Με πληροφορίες από τη Βικιπαίδεια
Από τις πρώτες διαφημίσεις της εταιρείας στον αθηναϊκό τύπο (Εφημερίδα Ελευθερία, 17/6/1952)