Ολοκληρώθηκε και ο 2ος κύκλος συλλογής ανθρωπιστικής βοήθειας για την Οδησσό της Ουκρανίας
Ολοκληρώθηκε με πρωτοβουλία του Δήμου Λευκάδας και ο 2ος κύκλος συλλογής ανθρωπιστικής βοηθείας για την Οδησσό της Ουκρανίας, το Δημοτικό Διαμέρισμα Πριμόρσκι της οποίας έχει αδελφοποιηθεί από το 2010 με τον Δήμο Λευκάδας.
Τα είδη πρώτης ανάγκης που συγκεντρώθηκαν ομαδοποιήθηκαν και συσκευάστηκαν σε κούτες, με το μεγαλύτερο μέρος να καταλαμβάνουν οι κουβέρτες, τα παιδικά, γυναικεία και ανδρικά ρούχα, οι παιδικές τροφές, πάνες κλπ., σε αυτά τουλάχιστον που είχαν μαζευτεί στο Πνευματικό Κέντρο, ενώ αντίστοιχη συλλογή γινόταν στα Δημοτικά Καταστήματα Ελλομένου, Βασιλικής και Καρυάς.
Σήμερα, Πέμπτη 17 Μάρτη 2022, αναμένονταν να μεταφερθούν στο παράρτημα Αγρινίου του Ερυθρού Σταυρού προκειμένου να προωθηθούν στις πληγείσες από τον πόλεμο περιοχές της Οδησσού.