Λιμνοθάλασσα Λευκάδας: Η χαβούζα της πόλης της Λευκάδας
«Μεγάλη, όμορφη, πλούσια αλλά και επηρεασμένη εδώ και αιώνες από την ανάπτυξη της Χώρας Λευκάδας», είναι η λιμνοθάλασσα της πόλης της Λευκάδας. Ένας επίγειος παράδεισος για τα κάθε λογής θαλασσοπούλια που αποτελεί και μεταναστευτικό τους καταφύγιο κατά την διάρκεια του χειμώνα, με πλούσια χλωρίδα στην παράκτια ζώνη της, αγαπημένος χώρος περιπάτου για ντόπιους και επισκέπτες, ενταγμένη στο δίκτυο NATURA 2000 σαν τοπίο ιδιαίτερου φυσικού κάλλους και προστατευόμενη από την διεθνή συνθήκη RAMSAR. Σημείο κατατεθέν του νησιού μας, κρίνοντας από φωτογραφίες προβολής του τόπου μας αλλά και τους εκατοντάδες επισκέπτες που συνωστίζονται τα καλοκαίρια για να αποθανατίσουν ένα από τα ονειρεμένα ηλιοβασιλέματα.
Το φαινόμενο της άμπωτης, που παρατηρείται πιο έντονα κάθε χρόνο τέτοια εποχή, με τα νερά να υποχωρούν και να ξεπροβάλλει η στεριά, εμφανίστηκε τον τελευταίο καιρό και στη λιμνοθάλασσα της πόλης της Λευκάδας, και το αποτέλεσμα ήταν, και αυτή τη φορά, αποκαλυπτικό.
Ως μπασά – βγαλσά, που οι ναυτικοί το λένε Μαρέα, περιγράφει το φαινόμενο αυτό σε μια παλιότερη ανάρτηση ο κ. Μπάμπης Λάζαρης. Όπως γράφει, οι περισσότεροι τη λένε Παλίρροια και είναι το γνωστό φαινόμενο της ανόδου της στάθμης των νερών που ονομάζεται πλημμυρίδα, ενώ η κάθοδος ονομάζεται άμπωτη. Στη Λευκάδα την άμπωτη τη λένε βγαλσά (από το βγαίνω) ενώ την πλημμυρίδα τη λένε μπασά (από το μπαίνω).
Φάνηκαν καθαρά πλέον σε όλο τους το «μεγαλείο» όλα αυτά τα άχρηστα υλικά που καταλήγουν από διάφορες ανθρώπινες «παρεμβάσεις» με τον έναν ή τον άλλο τρόπο στη λιμνοθάλασσα, όπως καρέκλες, καρότσια, πυροσβεστήρες, παλιοσίδερα κλπ., και κάνουν την λιμνοθάλασσα να μοιάζει με πραγματική χαβούζα. Μιλάμε φυσικά γι΄ αυτά που φαίνονται γιατί είναι και τα άλλα που δεν φαίνονται άμεσα με γυμνό μάτι και απαιτούν περαιτέρω διαλεύκανση. Δεν εξηγείται διαφορετικά το φαινόμενο αυτό από το ότι σε μας τους ντόπιους έχει γίνει πια συνήθεια! Τι γίνεται όμως με τους δεκάδες χιλιάδες επισκέπτες του νησιού μας που ετοιμαζόμαστε οσονούπω να υποδεχτούμε;
Τα κάθε λογής σκουπίδια είναι περισσότερο ορατά στα κάπως απόκρυφα σημεία της λιμνοθάλασσας, όπως στο χώρο του δημοτικού πάρκινγκ και μπροστά από το αποκαλούμενο ανοιχτό θέατρο του Πνευματικού Κέντρου του Δήμου Λευκάδας, καθώς τον περυσινό Μάρτη είχε καθαριστεί από το Δήμο Λευκάδας από τα ογκώδη απορρίμματα η παράκτια ζώνη της λιμνοθάλασσας από το Πνευματικό Κέντρο έως και την ξύλινη πεζογέφυρα.
Να υπενθυμίσουμε ότι πριν λίγους μήνες, τον Νοέμβρη του 2021, υπογράφτηκε η ένταξη του έργου για ήπιες παρεμβάσεις στην Λιμνοθάλασσα του Αβλέμονα που στοχεύει, κυρίως, στη βελτίωση της αλιευτικής παραγωγής, ενώ «με την δημιουργία των κατάλληλων υποδομών, αναβαθμίζεται το τουριστικό προϊόν και η αισθητική αξία της περιοχής παρέμβασης, η οποία γίνεται ελκυστικότερη για κατοίκους και επισκέπτες» και με τον Δήμαρχο Λευκάδας, κ. Χαράλαμπο Καλό, να δηλώνει: «Η περιβαλλοντική μας πολιτική και ευαισθησία για το ιδιαίτερο οικοσύστημα του δήμου μας υλοποιείται».
Μην τον ενοχλείτε με τέτοιες άσχημες ειονες. Δεν περναει απο εκει. Παει πρωτα ο φωτογραφος του και μετά τον καλεί για μια..αναμνηστική. Εχει βγάλει πάντως με..αλιευμένα σκουπίδια αλλα στα μπαράκια,ναναι κόσμος!! Ελατε κι εσεις τωρα….