Συνεχίζονται με αργούς ρυθμούς οι εργασίες στο έργο της ανάπλασης – πεζοδρόμησης του κεντρικού δρόμου του Νυδριού
Συνεχίζονται με αργούς ρυθμούς οι εργασίες στο έργο της ανάπλασης – πεζοδρόμησης του κεντρικού δρόμου το Νυδριού, στο τμήμα από τον πλάτανο μέχρι το παλιό Δημαρχείο.
Παράλληλα, έχουν ξεκινήσει κατά ένα μέρος οι προετοιμασίες των κατοίκων και των επαγγελματιών του Νυδριού ενόψει της νέας τουριστικής περιόδου και εκφράζονται ανησυχίες κατά πόσο θα έχει μπορέσει να ολοκληρωθεί το έργο πριν την έναρξή της. Η λύση βέβαια είναι απλή και δεν είναι άλλη από το να απασχολήσει ο ανάδοχος του έργου περισσότερους εργάτες για τις εργασίες.
Όπως επίσης είδαμε σε πρόσφατη επίσκεψή μας, βρισκόταν σε εξέλιξη η αντικατάσταση με δωρεές πιστών δύο από τα παράθυρα στον ενοριακό ναό της Κοίμησης της Θεοτόκου του χωριού. Στις προθέσεις των ιθυνόντων του ναού είναι να προχωρήσει σταδιακά και η αντικατάσταση των υπολοίπων που είναι από αλουμίνιο και ξύλο ώστε να αποκατασταθεί η ομοιομορφία στην εκκλησία.
Εδώ ήταν που συναντήσαμε και τον διάκονο Νικόλαο Κοντοπρία, ο οποίος, όπως έχει επίσημα ανακοινωθεί, το Σάββατο 2 Απριλίου 2022, κατά τη διάρκεια της Αρχιερατικής Θείας Λειτουργίας, θα χειροτονηθεί στην εκκλησία αυτή σε πρεσβύτερο.
Το Νυδρί θέλει όραμα προοπτικής του κοσμοπολιτισμού του και της πολυπολιτισμικότητας που το διακρίνουν.
Τεχικές και τεχνογνωσίες της πρωτοπορείας ακόμη και μέσα στην οικιστικόδομική της νεωτερικότητας απαιτούνται, καιτην εξειδανικευτική των πρός χρήση υλικών, ώστε να αποτελέσει ο οικιστικός ιστός και περιοικιστικός χώρος ένα συμβολιστικά παραθεριστικό του πολιτισμού αποτύπωμα, ακόμη και στα όρια της μετανεωτερικής -ώς προπομπός- της τάσης που ερχεται της κοινωνικής οργάνωσης του ά’υ’λου τηλέ λειτουργικού πρός την κατεύθυνση της μεταστοιχείωσης για την εξα’υ’λωση του ώς τώρα συμπαντικού ( πλανητικού κατά Κώστα Αξελό) υπαρκτού εμπειρικού στοιχείου, στους χώρους του ιδεολογικού υλισμού και κοινωνικού φιλελευθερισμού μέσα στο πνεύμα του διαφωτισμού.