Με επιτυχία ο 1oς αγώνας ορεινού τρεξίματος «Sivros Lefkada Pathway of Springs»
Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε το πρωί της Κυριακής 3 Απριλίου 2022 στον Σύβρο Λευκάδας ο 1oς αγώνας ορεινού τρεξίματος 10.000 μέτρων στο μονοπάτι των πηγών με την επωνυμία «SIVROS LEFKADA PATHWAY OF SPRINGS», που συνδιοργάνωσαν ο Σύλλογος Επαγγελματιών Τουρισμού Βασιλικής και ο Πολιτιστικός Σύλλογος Σύβρου «Αντελικός».
Παράλληλα με τον αγώνα διοργανώθηκε μία μικρότερη περιπατητική διαδρομή που σκοπό είχε την ξενάγηση με επίκεντρο την ανθρωπογεωγραφία και την γνωριμία με τις πολλές πηγές και τους νερόμυλους στην ευρύτερη περιοχή του Σύβρου και του Βουρνικά.
Τους συμμετέχοντες αθλητές και αθλήτριες καθώς και τους συνοδούς τους καλωσόρισε «στο καταπράσινο χωριό των πηγών και της φιλοξενίας», ευχόμενη να απολαύσουν τη συμμετοχή τους και να χαρούν την πλούσια και σπάνια φυσική ομορφιά της περιοχής, εκ μέρους του Πολιτιστικού Συλλόγου Σύβρου «Αντελικός», αλλά και όλων των Συβριωτών, η πρόεδρος του Συλλόγου, Κατερίνα Δευτεραίου, η οποία σημείωσε ότι στις προθέσεις και φιλοδοξίες των διοργανωτών είναι να καθιερωθεί σε ετήσια βάση η εκδήλωση. Ευχαρίστησε επίσης τους επαγγελματίες του χωριού για τη στήριξή τους, παρά τους δύσκολους καιρούς.
Όπως είπε, εδώ και πέντε χρόνια ο τοπικός σύλλογος «Αντελικός» διοργανώνει κάθε χρόνο την παραμονή του Αγίου Πνεύματος περιπατητική διαδρομή (θα γίνει και φέτος) με ξενάγηση στο μονοπάτι των πηγών 10 περίπου χιλιομέτρων, που ενώνει εννέα πηγές της ευρύτερης περιοχής, ενώ με πρωτοβουλία του συλλόγου έχουν αναδειχτεί επίσης και έχουν αποτυπωθεί ψηφιακά σε χάρτες επτά ακόμη διαδρομές, συνολικού μήκους 60 περίπου χιλιομέτρων, πάνω σε μονοπάτια και αγροτικούς δρόμους. Για πρώτη φορά φέτος, παράλληλα με την καθιερωμένη πεζοπορία ο σύλλογος διοργάνωσε σε συνεργασία με τον Σύλλογο Επαγγελματιών Τουρισμού Βασιλικής τον πρώτο δρομικό αγώνα.
Για τις διαδρομές ενημέρωσαν στη συνέχεια ο Βασίλης Δευτεραίος για την πεζοπορία και ο Ορφέας Λεοντίδης, πρόεδρος του συλλόγου Επαγγελματιών Τουρισμού Βασιλικής, για τον δρομικό αγώνα, για τον οποίο αξίζει να σημειωθεί ότι με επανειλημμένες επιθεωρήσεις της διαδρομής (πεζή) όλο το προηγούμενο διάστημα αλλά και με την εμπειρία του ως αθλητής και διοργανωτής ανάλογων εκδηλώσεων βοήθησε τα μέγιστα στην προετοιμασία και την ομαλή διεξαγωγή του αγώνα.
Ο πρώτος, ο κ. Δευτεραίος, ήταν αυτός που με την ιδιότητα του τέως προέδρου του Συλλόγου «Αντελικός» ανάδειξε τις περιπατητικές διαδρομές στον Σύβρο και στις γύρω περιοχές, ενώ έδειξε στον κ. Λεοντίδη το μονοπάτι των πηγών και μαζί του συναποφάσισε επί της ουσίας για την διεξαγωγή του αγώνα.
Σύντομο χαιρετισμό απηύθυνε ο βουλευτής Λευκάδας, κ. Αθανάσιος Καββαδάς, ο οποίος αναφέρθηκε στις προσπάθειες που γίνονται σε συνεργασία με τον Δήμο Λευκάδας για την ανάδειξη των παλιών μονοπατιών σε όλο το νησί της Λευκάδας, ενώ παρατήρησε ότι το μήνυμα του αθλητισμού είναι η συμμετοχή και όχι τόσο η μεγάλη νίκη. Παρουσιαστής της εκδήλωσης ήταν ο γνωστός και από άλλες εκδηλώσεις στο λευκαδίτικο κοινό Νίκος Βερύκιος.
Η γραμματεία της εκδήλωσης λειτούργησε στο προαύλιο του δημοτικού σχολείου όπου διενεργήθηκαν από τα ιατρεία Ιassist δωρεάν rapid test σε όλους τουs συμμετέχοντες του αγώνα και τους εθελοντές. Στο χώρο αυτό στεγάζεται και το μουσείο «Το παλιό σπίτι», ένα αξιόλογο λαογραφικό μουσείο με θέμα το παλιό αγροτικό σπίτι, που λειτουργεί με ευθύνη του συλλόγου «Αντελικός».
Στους αθλητές αμέσως μετά τον τερματισμό του αγώνα προσφέρθηκαν νερά, μπανάνες, γλυκά, αλλά και το παραδοσιακή κουρκούτι (έδεσμα από σιτάλευρο).
Στις πρώτες θέσεις του δρομικού αγώνα τερμάτισαν από τους άνδρες οι: Κωνσταντίνος Αντωνόπουλος (00:51:20), Πέτρος Τυρολόγος (00:53:30) και Βησσαρίων Πάλμος (00:54:02) και από τις γυναίκες οι: Φωτεινή Σκαρλάτου (1:07:50), Isabella Drake (1:12:00) και Robyn Charlton (1:12:28).
Αξίζει να σημειωθεί ότι στον αγώνα πήρε μέρος και ο προσφάτως διακριθείς στην επαγγελματική διοργάνωση VERSUS, που είναι μια από τις κορυφαίες διοργανώσεις της Ελλάδας, πυγμάχος Νίκος Γαζής του Απολλώνιου Γυμναστικού Συλλόγου Πυγμαχίας Λευκάδας.