Ειδική μνεία στο έργο ύδρευσης Πρέβεζας – Άρτας – Λευκάδας από τον Γ. Καραγιάννη στο Φόρουμ των Δελφών
Στις μεταρρυθμίσεις του θεσμικού πλαισίου, οι οποίες έδωσαν ώθηση και κινητοποίησαν τον ιδιωτικό τομέα, στη συμβολή του Ταμείου Ανάκαμψης, καθώς και στα έργα υποδομών που υλοποιούνται στη χώρα, αναφέρθηκε ο Υφυπουργός Υποδομών και Μεταφορών, αρμόδιος για τις Υποδομές, κ. Γιώργος Καραγιάννης μιλώντας στο Οικονομικό Φόρουμ των Δελφών.
Σημαντικό πεδίο παρέμβασης υπήρξε η μεταρρύθμιση του θεσμικού πλαισίου προκειμένου να αντιμετωπιστούν οι αδυναμίες του κρατικού μηχανισμού και του κλάδου των κατασκευών, σύμφωνα με τον κ. Καραγιάννη.
Σχετικά με το Ταμείο Ανάκαμψης, ο κ. Καραγιάννης εξήγησε ότι «είναι βασισμένο εν πολλοίς στους άξονες της ψηφιοποίησης της πράσινης οικονομίας, προκειμένου να θωρακιστούν οι οικονομίες της Ένωσης απέναντι σε παρόμοια περιστατικά που θα απαιτήσουν κοινωνική αποστασιοποίηση, αλλά και στις προκλήσεις της κλιματικής αλλαγής».
Στην κατεύθυνση αυτή, «οι προτάσεις των έργων υποδομής που εντάχθηκαν στο πρόγραμμα εκτός των εμβληματικών έργων του ΒΟΑΚ και του Ε65, αποτελούν ένα συνεκτικό πρόγραμμα έργων βασισμένων ακριβώς σε αυτούς τους πυλώνες» τόνισε.
Ειδικότερα, πρόκειται για έργα με πράσινο ενεργειακό αποτύπωμα, όπως τα νέα Ηλεκτρικά Λεωφορεία, ο νέος Προαστιακός Σιδηρόδρομος στη Δυτική Αττική, έργα αντιπλημμυρικής θωράκισης στο Λουτράκι, το Ωραιόκαστρο, την Αιτωλοακαρνανία, το Λασίθι και νέα μεγάλα έργα ύδρευσης στη Κέρκυρα, τη Μυτιλήνη και το μεγάλο έργο Πρέβεζας – Άρτας – Λευκάδας, αποτελούν τα έργα που ακουμπούν στον πρώτο πυλώνα.