Ένας ακόμη παροπλισμένος «Μινώταυρος»…
Το διαμορφωμένο αγροτικό τρίκυκλο πήρε το όνομά του από την κρητική εταιρεία που τα κατασκεύαζε: Μινώταυρος. Έτσι λεγόταν και από τους κατοίκους της Λευκάδας. Ήταν ένα απαραίτητο εργαλείο για όλες της αγροτικές εργασίες αφού εκτός από μεταφορικό μέσον, στα πρώτα χρόνια της ύπαρξης τους, μετατρέπονταν και σε σκαπτικό για τα χωράφια.
Όπως διαβάζουμε, η εταιρία ΜΙΝΩΤΑΥΡΟΣ με έδρα το Ηράκλειο της Κρήτης κατασκεύασε την δεκαετία του 1970 και διέδωσε τα πρώτα σκαφτικά τρακτεράκια όπως και το μεταφορικό τρίκυκλο ΜΙΝΩΤΑΥΡΟΣ, μια έξυπνη και οικονομική λύση για τους αγρότες και για την μεταφορά των προϊόντων τους, από τα χωριά στην πολιτεία.
Οι κινητήρες τους είχαν αρχικά προβλήματα ελλιπούς λίπανσης λόγω της ανώμαλης μορφολογίας του εδάφους και παρουσίαζαν τακτικά φθορές στον διωστήρα τους. Αυτό ανάγκασε μετά από λίγο τους κατασκευαστές να στραφούν σε πιο αξιόπιστη λύση που δεν ήταν άλλη από τους δίχρονους γερμανικούς κινητήρες Fichtel & Sachs.
Αργότερα έγινε η αντικατάσταση των χειριστηρίων μοτοσυκλέτας με τιμόνι και συστήματα αυτοκινήτου, όπως μηχανή, μίζα, λεβιέ ταχυτήτων, πεντάλ, παρμπρίζ, πόρτες καθώς και η κανονική διαμόρφωση του πλαισίου.
Όπως σχολιάζει ο κ. Κώστας Θεριανός, ιδιοκτήτης σήμερα του άνω μηχανήματος, ο πρώην ιδιοκτήτης του, που δε βρίσκεται πλέον στη ζωή, όσο και να φαίνεται σήμερα παράξενο και δύσκολο, πηγαινοέρχονταν με αυτό αρκετές φορές από την Πάτρα στη Λευκάδα.