Προχωρούν οι εργασίες αποκατάστασης του καθολικού της ΙΜ του Αγίου Γεωργίου Σκάρων
Προχωρούν οι εργασίες στερέωσης και αποκατάστασης του καθολικού της Ιεράς Μονής του Αγίου Γεωργίου Σκάρων, με τις σκαλωσιές για την αφαίρεση των παλαιών σαθρών επιχρισμάτων και αρμολογήματων να έχουν στηθεί τώρα στον βόρειο τοίχο του καθολικού.
Στο νότιο τοίχο έχουν αφαιρεθεί τα παλαιά επιχρίσματα και έχουν ήδη τοποθετηθεί τα σωληνάκια για τα ενέματα που θα χρησιμοποιηθούν στην τοιχοποιία. Επίσης, όπως ήδη έχουμε αναφέρει, καθαρίστηκαν όλα τα κτίρια και ο περιβάλλων χώρος της μονής, ερευνήθηκε το νεκροταφείο στον αύλειο χώρο πίσω από το Ιερό, ενώ εσωτερικά προχωρεί η στερέωση και συντήρηση των τοιχογραφιών που καλύπτουν τον ανατολικό τοίχο του Ιερού.
Υπενθυμίζεται ότι οι εργασίες ξεκίνησαν τον Απρίλιο του 2021 και αναμένεται να ολοκληρωθούν τον Φεβρουάριο 2023, ενώ ο συνολικός προϋπολογισμός του έργου ανέρχεται στο ποσό των 500.000 ευρώ και χρηματοδοτείται από το Περιφερειακό Επιχειρησιακό Πρόγραμμα «Ιόνια Νησιά 2014-2020» (ΕΣΠΑ) με Φορέα Υλοποίησης την Εφορεία Αρχαιοτήτων Αιτωλοακαρνανίας και Λευκάδας (ΕΦΑΑΙΤΛ).
Να υπενθυμίσουμε ότι όπως προαναγγέλθηκε από τον Μητροπολίτη Λευκάδας και Ιθάκης κ. Θεόφιλο, ο οποίος παραβρέθηκε την Κυριακή των Βαΐων στον ενοριακό ναό Μεταμόρφωσης Σωτήρως στη Νικιάνα, στις προθέσεις της Μητρόπολης είναι να λειτουργήσει το μοναστήρι τη Δευτέρα του Πάσχα 25 Απριλίου 2022, που γιορτάζεται φέτος η μνήμη του Αγίου Γεωργίου.