Σε εξέλιξη ο στολισμός του Επιταφίου στη Νικιάνα Λευκάδας
Οι προετοιμασίες για το στόλισμα του Επιταφίου στον ενοριακό ναό Μεταμόρφωσης του Σωτήρος στη Νικιάνα Λευκάδας ξεκίνησαν ουσιαστικά το μεσημέρι της Μεγάλης Πέμπτης με την λεπτεπίλεπτη δουλειά στην κορυφή του ξυλόγλυπτου κουβουκλίου.
Το απόγευμα ένα τσούρμο γυναίκες όλων των ηλικιών προετοίμασαν τις γιρλάντες με τις λευκές και ανοιχτόχρωμες μωβ βιολέτες που χρησιμοποιήθηκαν το βράδυ της ίδιας μέρας λίγο μετά την ακολουθία των Αγίων Παθών για το στόλισμα του Επιταφίου που βρίσκεται ακόμη μέχρι αυτή την ώρα (11.00 μ.μ.) σε εξέλιξη. Ουκ εν τω πολλώ το ευ, αλλά «δωρική» λιτότητα αυτή τη χρονιά. Χωρίς όμως να προτρέχουμε αναμένουμε να δούμε ολοκληρωμένο το αποτέλεσμα.
Όπως συνηθίζεται τα τελευταία χρόνια ο Επιτάφιος παραμένει στολισμένος μέσα στην εκκλησία μέχρι την Ανάληψη. Άνθη παίρνουν οι προσκυνητές από το χέρι του ιερέα, που έχουν προβλεφτεί για το σκοπό αυτό.
Να υπενθυμίσουμε ότι η ακολουθία του Επιταφίου στον Ιερό Ναό του Αγίου Νικολάου στα Κολυβάτα Αλεξάνδρου θα τελεστεί αύριο, Μεγάλη Παρασκευή 22 Απριλίου 2022, στις 4.00 το απόγευμα, ενώ η Αναστάσιμη ακολουθία στους ορεινούς οικισμούς της Κοινότητας Αλεξάνδρου θα γίνει στις 9.30 το βράδυ του Μεγάλου Σαββάτου στον Ιερό Ναό του Αγίου Δημητρίου στον Αλέξανδρο.