Η Αναστάσιμη ακολουθία στον ΙΝ Μεταμόρφωσης του Σωτήρος στη Νικιάνα
Πλήθος κόσμου παρακολούθησε την Αναστάσιμη ακολουθία στον ενοριακό Ναό Μεταμόρφωσης του Σωτήρος στη Νικιάνα Λευκάδας, η οποία συνεχίζεται ακόμη, μεταξύ των οποίων πολλοί επισκέπτες που βρίσκονται για το Πάσχα στον τόπο μας και παρότι είχε προηγηθεί στις 9.30 το βράδυ η ακολουθία της Ανάστασης στο ναό του Αγίου Δημητρίου στον ορεινό οικισμό του Αλεξάνδρου, την οποία και παρακολούθησαν πολλοί Αλεξανδρίτες.
Λίγο πριν το «Δεύτε λάβετε φως» διαβάστηκε η ποιμαντορική εγκύκλιος του Μητροπολίτη Λευκάδος και Ιθάκης κ. Θεοφίλου, ενώ δεν έλειψαν τα εθιμικά βαρελότα και οι κροτίδες, αλλά και τα βεγγαλικά φέτος.