Πανηγυρικός εσπερινός της Σύναξης των εν Λευκάδι Αγίων
Μέγας πανηγυρικός εσπερινός πραγματοποιήθηκε το απόγευμα του Σαββάτου 20 Αυγούστου 2022 στον ΙΝ Εισοδίων της Θεοτόκου στην κεντρική Αγορά της πόλης της Λευκάδας για την εορτή της Σύναξης των εν Λευκάδι Αγίων, όλων δηλαδή των Αγίων που είτε έζησαν στο νησί της Λευκάδας είτε συνδέονται με οποιοδήποτε άλλο τρόπο με αυτό.
Σήμερα, Κυριακή 21 Αυγούστου, και από ώρα 7.00 π.μ. θα ψαλεί ο Όρθρος και στη συνέχεια θα τελεστεί Αρχιερατικό Συλλείτουργο, προεξάρχοντος του Μητροπολίτη πρώην Άρτης κυρίου κ. Ἰγνατίου καί συλλειτουργοῦντος του Μητροπολίτη Λευκάδος και Ιθάκης κυρίου κ. Θεοφίλου, ενώ το απόγευμα της ίδιας μέρας στις 8.00 μ.μ. θα ψαλεί η παράκληση των εν Λευκάδι Αγίων και θα τελεστεί η ακολουθία του Μικρού Αγιασμού.