Στις 10 Σεπτέμβρη η κορύφωση των εκδηλώσεων του Φεστιβάλ ΚΝΕ-Οδηγητή στο Αγρίνιο
Με ένα πλούσιο πολιτικό και καλλιτεχνικό πρόγραμμα θα κορυφωθούν οι εκδηλώσεις για το 48ο Φεστιβάλ ΚΝΕ – «Οδηγητή» για την Αιτωλοακαρνανία το Σάββατο 10 Σεπτέμβρη, στο χώρο του «Παπαστράτειου» γυμνασίου στο Αγρίνιο.
Το σύνθημα του Φεστιβάλ «Η νέα γενιά με το ΚΚΕ για “το μεγάλο, το ωραίο, το συγκλονιστικό” (Ν. Μπελογιάννης) – Σοσιαλισμός, η απάντηση τον 21ο αιώνα», εμπνευσμένο από τα λόγια του Νίκου Μπελογιάννη, που φέτος συμπληρώνονται 70 χρόνια από την εκτέλεσή του, ταξιδεύει όπως σε όλη τη χώρα και στο νομό, με προηγούμενη πρόσφατη «στάση» στην παραλία του Αστακού.
Το πρόγραμμα των κεντρικών εκδηλώσεων του Φεστιβάλ στο Αγρίνιο περιλαμβάνει:
– Θεατρική παράσταση: «Η σονάτα του σεληνόφωτος», του Γιάννη Ρίτσου, από το καλλιτεχνικό εργαστήριο του Λάμπρου Πιτσούλια.
– Μεγάλη πολιτική συγκέντρωση, όπου θα μιλήσει η Λουίζα Ράζου, μέλος του ΠΓ της ΚΕ του ΚΚΕ.
– Μεγάλη συναυλία, με το Βασίλη Παπακωνσταντίνου.
– Θα ακολουθήσει λαϊκό γλέντι.