Εσπερινός του Αγίου Φανούριου στον ΙΝ Μεταμόρφωσης του Σωτήρος στη Νικιάνα
Πραγματοποιήθηκε ο Εσπερινός το απόγευμα της Παρασκευής 26 Αυγούστου 2022, παραμονή της εορτής του Αγίου Φανουρίου, στον ενοριακό ναό Μεταμόρφωσης του Σωτήρος στη Νικιάνα Λευκάδας.
Ενορίτισσες τήρησαν και φέτος το έθιμο με τις φανουρόπιτες που είχαν ετοιμάσει, αυτή τη χρονιά μάλιστα περισσότερες από κάθε άλλη φορά, οι οποίες μοιράστηκαν στους πιστούς και περαστικούς μετά το πέρας του Εσπερινού.
Η φανουρόπιτα φτιάχνεται στη μνήμη του Αγίου Φανουρίου που γιορτάζει αύριο και σύμφωνα με την παράδοση η προσφορά της είναι ταυτισμένη με το ότι ο άγιος αυτός φανερώνει πρόσωπα ή πράγματα. Γι’ αυτό και οι πιστοί τάζουν την φανουρόπιτα, όταν θέλουν να βρεθεί ένα αντικείμενο ή να δουν κάποιο αγαπημένο πρόσωπο κλπ.
Υπάρχουν όμως και πολλές άλλες εκδοχές, όπως ότι η πίτα φτιάχνεται για να σωθεί η μητέρα του αγίου, η οποία ήταν μία σκληρή, αμαρτωλή γυναίκα. Ο Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης γράφει με αυτή την αφορμή ότι όποιος επικαλείται τον Άγιο Φανούριο πρέπει πάντα να λέει «Θεός σχωρέσ΄ τη μητέρα του Αγίου Φανουρίου. Θεός σχωρέσ΄ την».