Κατάθεση στεφάνων από τη μαθητική κοινότητα στο Ηρώο της πόλης της Λευκάδας
Με το θερμόμετρο να δείχνει τους 28 βαθμούς Κελσίου ολοκληρώθηκε γύρω στις 11:30 το πρωί της Πέμπτης 27 Οκτωβρίου 2022 η κατάθεση στεφάνων στο Ηρώο της πόλης από εκπροσώπους των μαθητών των σχολείων της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, μετά το πέρας της οποίας τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή.
Ο επίσημος εορτασμός της εθνικής επετείου είχε ξεκινήσει νωρίτερα το πρωί με ομιλίες και εκδηλώσεις στα σχολεία με θέμα τη σημασία της επετείου της 28ης Οκτωβρίου.
Ανήμερα της εορτής, οι εκδηλώσεις θα συνεχιστούν με την επίσημη δοξολογία στις 11:00 το πρωί στον μητροπολιτικό ναό της Ευαγγελιστρίας Λευκάδας και την επιμνημόσυνη δέηση και την κατάθεση στεφάνων στο Ηρώο της πόλης στις 11:30, ενώ η καθιερωμένη παρέλαση θα ξεκινήσει στις 12:30 το μεσημέρι συνοδεία της μπάντας της Φιλαρμονικής και θα γίνει φέτος για πρώτη φορά στην παραλιακή οδό Θεοδώρου Ν. Φλογαΐτη, στο τμήμα μεταξύ των οδών Α. Κατωπόδη και Δημ. Γολέμη.