Έγιναν τα εγκαίνια της έκθεσης για την Εθνική Αντίσταση στη Λευκάδα
Πραγματοποιήθηκαν το βράδυ της Πέμπτης 27 Οκτώβρη 2022 στην Αίθουσα Τέχνης «Θεόδωρος Στάμος», στην πλατεία Μαρκά, στην πόλη της Λευκάδας, η έκθεση φωτογραφίας και αρχειακού υλικού με τίτλο: «Η Εθνική Αντίσταση στη Λευκάδα – Τιμάμε τους αγωνιστές ΕΠΟΝ, ΕΑΜ, ΕΛΑΣ, ΔΣΕ», που διοργανώνει η Τομεακή Οργάνωση Λευκάδας του ΚΚΕ.
Εκ μέρους της ΤΟ Λευκάδας του ΚΚΕ τους καλεσμένος καλωσόρισε ο Βαγγέλης Βερροιώτης, ο οποίος αφού είπε ότι η έκθεση πραγματοποιείται σε μια ιδιαίτερη περίοδο, της συμπλήρωσης των 80 χρόνων από την ίδρυση του ΕΛΑΣ το 1942, σημείωσε ότι ο λαός μας έδειξε πολύ μεγάλη εκτίμηση στην προσπάθεια που κάνει το ΚΚΕ να διατηρήσει ζωντανή την ιστορική μνήμη όλων αυτών των αγωνιστών. Αρκετός κόσμος προσφέρει τις οικογενειακές μνήμες, χειροπιαστές αποδείξεις ενός παρελθόντος γεμάτο αγώνες και θυσίες, χωρίς όλοι αυτοί να είναι απαραίτητα φίλοι και ψηφοφόροι του ΚΚΕ. Κι αυτό το γεγονός είναι μία από τις πολλές αποδείξεις ότι το ΚΚΕ έχει σφυρηλατημένους δεσμούς βαθύτερους από την απλή εκλογική επιρροή όπως σκέφτεται πολύ ένας κόσμος, η οποία μπορεί να εκφράζεται ή όχι τη μια ή την άλλη στιγμή.
Τόνισε ότι σκοπός της έκθεσης είναι αφενός μεν η διαφύλαξη της ιστορικής μνήμης από την διαστρέβλωση και τον αντικομμουνισμό, αφετέρου δε η ανάδειξη των συνθηκών που μαζί με την πρωτοπόρα θεωρία και την πρωτοπόρα δράση του ΚΚΕ δημιούργησαν στιγμές άφταστου ηρωισμού από απλούς ανθρώπους του λαού.
Η έκθεση θα είναι επισκέψιμη για το κοινό τις εξής μέρες και ώρες: Παρασκευή 28-10-22: 11:00-15:00, Σάββατο 29-10-22: 11:00-14:00 και 18:00-22:00.