Μουντιάλ 2022: Στους «4» και η Γαλλία, με νίκη 2-1 επί τη Αγγλίας | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News
Published On: Κυ, Δεκ 11th, 2022

Μουντιάλ 2022: Στους «4» και η Γαλλία, με νίκη 2-1 επί τη Αγγλίας

mountial-galliaΠηγή: Associated Press

Η Γαλλία νίκησε με 2-1 την Αγγλία στον τελευταίο, χρονικά, προημιτελικό του Μουντιάλ του Κατάρ, το βράδυ του Σαββάτου και πέρασε στους «4» της διοργάνωσης, διατηρώντας ζωντανές τις ελπίδες της για υπεράσπιση του τίτλου της παγκόσμιας πρωταθλήτριας.

Οι Γάλλοι προηγήθηκαν με μακρινό σουτ του Ορελιέν Τσουαμενί στο 17ο λεπτό του αγώνα, αλλά ο Άγγλος αρχηγός Χάρι Κέιν ισοφάρισε με πέναλτι στο 54ο λεπτό, μετά από φάουλ του Γάλλου σκόρερ στον Μπουκάγιο Σάκα.

Στο 78΄ ωστόσο ο Ζιρού πρόλαβε τον Χάρι Μαγκουάιρ στη σέντρα του Αντουάν Γκριεζμάν κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τζόρνταν Πίκφορντ για το 2-1 με το τέταρτο γκολ του στο Μουντιάλ.

Το παιχνίδι είχε όμως ακόμη συγκινήσεις, καθώς στο 81΄ η ομάδα του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ κέρδισε και δεύτερο πέναλτι, για ένα -επιεικώς- ανόητο μαρκάρισμα-«δώρο» του Τεό Ερναντές στον Μέισον Μάουντ.

Ωστόσο ο Κέιν, στη δεύτερη προσπάθειά του να ισοφαρίσει για την ομάδα του, δεν τα κατάφερε, στέλνοντας τη μπάλα στην εξέδρα…

Στα ημιτελικά, η Γαλλία θα παίξει την προσεχή Τετάρτη με το Μαρόκο, ενώ η Αργεντινή θα αντιμετωπίσει την Τρίτη την Κροατία.