Η Χριστουγεννιάτικη φάτνη στη Νικιάνα Λευκάδας
Έχει φωταγωγηθεί εδώ και κάποιες μέρες η Χριστουγεννιάτικη φάτνη στη Νικιάνα Λευκάδας, που έχει στήσει στον κεντρικό δρόμο του χωριού, κοντά στο στενό που οδηγεί στον ενοριακό ναό, ο Πολιτιστικός Σύλλογος Νικιάνας «οι Σκάροι».
Στο ξύλινο σπιτάκι οι γνωστές μεγάλες φιγούρες που συνθέτουν τη Γέννηση: η Θεοτόκος με το Βρέφος, ο Ιωσήφ και οι τρεις Μάγοι με τα δώρα στα χέρια τους.
Η πιο κάτω φάτνη έχει στηθεί στο Χριστουγεννιάτικο χωριό στην πλατεία Γεωργίου στην Πάτρα, όπου όλες οι κατασκευές έχουν γίνει στα εργαστήρια του Δήμου από τους ίδιους τους εργαζόμενους και συγκεκριμένα, από τις Διευθύνσεις Αρχιτεκτονικού Έργου, Αυτεπιστασίας και Ηλεκτροφωτισμού, Καθαριότητας και Περιβάλλοντος, καθώς και του Καρναβαλικού Εργαστηρίου. Απόψε το βράδυ αναμένονταν να γίνει και η φωταγώγηση του Χριστουγεννιάτικου δέντρου.